12:12 05 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την Ένωση στο ΟΑΚΑ με τα γκολ των Ελ Αραμπί και Καμαρά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αραούχο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ήταν αρκετή ώστε οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς να νικήσουν με 2-1 με τα γκολ των Ελ Αραμπί και Καμαρά, ενώ ο Μαροκινός με τον Φορτούνη είχαν έκαστος κι από ένα δοκάρι.

Μάριος Οικονόμου και Μαντί Καμαρά στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός
© Φωτογραφία : INTIME Sports/Tzamaros Panagiotis

Η ελλιπέστατη ΑΕΚ (δεν έπαιξαν Μάνταλος, Σιμόες, Ολιβέιρα, Μπάρκας) ανέβηκε στην επανάληψη, αλλά δεν απέφυγε την ήττα, με τον Αραούχο να μειώνει σε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του ματς, δημιούργησαν πολλές φάσεις, και είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τους Μπουχαλάκη και Φορτούνη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΑΕΚ δεν είχε ούτε μία τελική στο πρώτο ημίχρονο, δείγμα του ότι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Διαιτητής: Κλεμόν Τουρπάν (Γαλλία)

Κίτρινες: Λιβάγια - Σεμέδο, Μπουχαλάκης

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (89΄ Χριστόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Αλμπάνης (31΄ Οικονόμου), Βέρντε (83΄ Μαχαίρας), Λιβάγια, Αραούχο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουΐ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης (71΄ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (77΄ Καφού), Ελ Αραμπί (77΄ Χασάν).