14:34 14 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Πάρτι έκανε η Mercedes στον δεύτερο αγώνα της σεζόν για τη Formula 1 με τον Χάμιλτον να νικάει εύκολα και τον Μπότας να τερματίζει στην 2η θέση, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Φερστάπεν.

Στο Grand Prix της Αυστρίας (Στυρία), η Mercedes έκανε το 1-2, αφού πίσω από τον Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε ο Βάλτερι Μπότας, ο οποίος είχε νικήσει τον πρώτο αγώνα της χρονιάς την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Ολλανδός Μαξ Φερστάπεν ήταν ο τρίτος στην κατάταξη. Τέταρτος τερμάτισε ο Άλμπον, ενώ πιο πίσω o Νόρις.

H Ferrari απογοήτευσε αφού μόλις στον πρώτο γύρο ο Λεκλέρκ συγκρούστηκε με τον Σεμπαστιάν Φέτελ και η κόκκινη ομάδα έμεινε εκτός από πάρα πολύ νωρίς. Ο Μονεγάσκος, πάντως, παραδέχτηκε το λάθος του.

Υπενθυμίζουμε πως στο πρώτο Grand Prix για τη νέα σεζόν ο Βάλτερι Μπότας ήταν ο νικητής στην Αυστρία και τον ακολούθησαν οι Λεκλέρκ, Νόρις.