15:56 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Έπειτα από τη Γουλβς, που απέκλεισε τον Ολυμπιακό, οι τρεις ομάδες από Γερμανία, Ισπανία κι Ελβετία σφράγισαν κι αυτές την Πέμπτη την πρόκριση για το Final 8.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε άδοξο αποκλεισμό από τη Γουλβς στην Αγγλία με την ήττα με 1-0, ενώ απόψε άλλες τρεις ομάδες πήραν την πρόκριση για την 8άδα του Europa League.

Στο Ντούισμπουργκ, η Σεβίλλη ήταν καλύτερη κι έβαλε τις βάσεις από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Ρεγκιλόν (22') και Εν Νεσίρι (44'). Οι Σεβιγιάνοι μάλιστα θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερο σκορ, όμως ο Κουντέ στο 12' και ο Μπανέγα στο 90' σημάδεψαν τα δοκάρια. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μαντσίνι της Ρόμα.

Στο «Μπάι Αρένα» του Λεβερκούζεν, η Μπάγερ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στους Ρέιντζερς και με τη δεύτερη νίκη της (αυτή τη φορά με 1-0, με γκολ του Ντιαμπί), «σφράγισε» την παρουσία της στο Final-8.

Η Βασιλεία, σημείωσε και δεύτερη νίκη επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αυτή τη φορά με 1-0 (το γκολ ο Φράι στο 88') και πέρασε με άνεση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.