21:09 01 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 7-5), η Μαρία Σάκκαρη νίκησε, την Τρίτη (01/09, τοπική ώρα), τη Στέφανι Φέγκελε από την Ελβετία και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open.

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε, την Τρίτη (01/09, τοπική ώρα), στον δεύτερο γύρο του US Open αφού επικράτησε με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 7-5) της Στέφανι Φέγκελε από την Ελβετία.

Στο πρώτο σετ, η Ελληνίδα αθλήτρια έπαιξε με δυναμισμό γι' αυτό και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 4-1 και, στη συνέχεια, διαμόρφωσε το 1-0 αφού η αντίπαλός της δεν άντεξε στον ρυθμό.

Η κατάσταση ανατράπηκε στο δεύτερο σετ, με τη Φέγκελε να κάνει μπρέικ και να προηγείται, αλλά η Σάκκαρη κατάφερε και ισοφάρισε σε 3-3, προτού η Ελβετίδα ξεφύγει με δύο γκέιμ διαφορά (5-3) και φέρει το ματς στα ίσια (1-1).

Στο τρίτο σετ, η Σάκκαρη προηγήθηκε με 2-1 αξιοποιώντας το σερβίς της, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά πήρε εκ νέου προβάδισμα με 5-4 προτού η Φέγκελε ισορροπήσει ξανά τα δεδομένα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, όμως, είχε ψυχικά αποθέματα και με εντυπωσιακό τρόπο διαμόρφωσε το 7-5 στο τρίτο σετ και έτσι πήρε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και εκεί θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Μπερνάντα Πέρα (03/09), η οποία επικράτησε με 2-0 σετ (7-6[4], 6-0) της Ζαρίνα Ντίγιας από το Καζακστάν.