18:21 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο Σέρβος τενίστας κατέκτησε το ιταλικό OPEN για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια και έφτασε τους 36 τίτλους σε Masters 1000 στην καριέρα του ξεπερνώντας τον Ράφα Ναδάλ.

Το OPEN της Ρώμης είναι ξανά στα χέρια του Νόβακ Τζόκοβιτς για πρώτη φορά μετά το 2015.

Ο Σέρβος τενίστας νίκησε με 2-0 σετ (7-5, 6-3) τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και έφτασε τους 36 τίτλους στα Masters 1000, ξεπερνώντας τον Ράφα Ναδάλ.

Πάντως, η επικράτησή του επί του Αργεντινού δεν ήταν τόσο εύκολη.

Στο πρώτο σετ με 4 κερδισμένα games πέρασε μπροστά με 4-3 και 5-4, παίρνοντας τελικά το σετ στο 12ο game, με τη διάρκειά του να είναι 1 ώρα και 12 λεπτά.

Ο Σβάρτσμαν στο δεύτερο σετ στο 2-2 είχε την ευκαιρία του στο 5ο game, ο Τζόκοβιτς έσβησε τις ευκαιρίες του και πέρασε μπροστά με 3-2.

Ο Σέρβος έκανε ένα πολύ καλό 8o game και «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του με love, για να ξεφύγει με 5-3, παίρνοντας τελικά το ματς με 6-3.