12:41 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας το υπέρ τους 2-0 από τον πρώτο αγώνα θέλουν απόψε (22:00) στην Κύπρο να σφραγίσουν την πρόκριση στους ομίλους.

O Ολυμπιακός με τη νίκη 2-0 από τον αγώνα του «Γ. Καραϊσκάκης» είναι το μεγάλο φαβορί απόψε (22:00) στο ματς ρεβάνς με την Ομόνοια στο ΓΣΠ για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίνονται με νίκη, ισοπαλία και ήττα με 0-1. Αν το ματς λήξει 2-0 για την Ομόνοια, θα πάμε σε παράταση, ενώ αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί με διαφορά τριών γκολ (3-0, 4-1, κ.ο.κ.) θα αποκλειστεί.

Στην αποστολή είναι και ο Κώστας Φορτούνης που δεν βρισκόταν στα πλάνα της ομάδας για το ματς του πρωταθλήματος με τον Παναιτωλικό εξαιτίας μίας κάκωσης που είχε υποστεί στη δεξιά ποδοκνημική.

Αναλυτικά η αποστολή: Σα, Τζολάκης, Κρίστινσον, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπα, Σισέ, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Καφού, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούνο, Φορτούνης, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Κάιπερς, Χασάν, Ελ Αραμπί.

Λόγω του κρούσματος κορονοϊού στην ομάδα, ο Χένινγκ Μπεργκ δεν ανακοίνωσε αποστολή, καθώς στην Κύπρο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση των ονομάτων των κρουσμάτων.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αντόνιο Μιγκέλ Ματέου Λαόθ από την Ισπανία, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντέιβις, Παλομάρ και 4ο τον Μοντέρο. Στο VAR θα είναι ο Ερνάντεθ και βοηθός ο Μπενγκοετσέα.

Νεα μηνύματα
  • 23:51

90+4' ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ ΟΜΟΝΟΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0

• 23:50

90+3' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, άουτ

• 23:48

90+1' Διπλή αλλαγή Ολυμπιακός. Φορτούνης και Καφού αντί των Βαλμπουενά και Καμαρά

• 23:47

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος

89' Κίτρινη στον Μπουχαλάκη

• 23:43

87' 0-0 Διαγώνιο δυνατό σουτ του Εμβιλά, η μπάλα κοντράρει στον Κούσουλο και ο Φαμπιάνο σε κόρνερ

• 23:41

85' 0-0 Κίτρινη κάρτα στον Ραφίνια

• 23:41

84' 0-0 Αλλαγή Ομόνοια. Ο Σενέ στη θέση του Τζιωνή

• 23:39

82' 0-0 Απόκρουση του Φαμπιάνο με το ένα χέρι στο κοντινό πλασέ του Μασούρα

• 23:38

Η απίστευτη ευκαιρία του Ελ Αραμπί

• 23:36

80' 0-0 Κίτρινη κάρτα στον Χουμποτσάν

• 23:34

77' 0-0 Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, αποκρούει και πάλι ο Φαμπιάνο

• 23:33

76' 0-0 Κίτρινη κάρτα ο Κούσουλος

• 23:31

74' 0-0 Αλλαγή Ολυμπιακού. Ο Μασούρας στη θέση του Ραντζέλοβιτς

• 23:29

18 τελικές ο Ολυμπιακός

• 23:26

70' 0-0 Διπλή αλλαγή Ομόνοια. Ασάντε και Κακουλής αντί των Παπουλή και Ντούρις

• 23:25

68' 0-0 Γύρισμα του Ελ Αραμπί από αριστερά στη γραμμή του άουτ, προ του Ραντζέλοβιτς κόβει η άμυνα

• 23:24

66' 0-0 Κίτρινη στον Μποτεάκ

• 23:22

65' 0-0 Απίστευτη διπλή ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Ελ Αραμπί είναι φάτσα στα 2 μέτρα με τον Φαμπιάνο, αλλά ο πεσμένος Λανγκ τον κόβει, η μπάλα πάει στον Ραντζέλοβιτς που εξ επαφής σουτάρει πάνω στον Βραζιλιάνο κίπερ

• 23:19

62' 0-0 Κι άλλο σουτ εκτός περιοχής, του Χολέμπας αυτή τη φορά, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο

• 23:16

61' 0-0 Τρομερό σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, δύσκολα σε κόρνερ στη γωνία του ο Φαμπιάνο

• 23:14

Τα κόρνερ είναι 8-2 για την Ομόνοια

• 23:12

55' 0-0 Κίτρινη στον Χολέμπας για διαμαρτυρία

• 23:07

51' 0-0 Σουτ του Κούσουλου έξω από την περιοχή, πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει ο Σα

• 23:04

48' 0-0 Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ με το αριστερό, λίγο άουτ

• 23:03

46' 0-0 Φάουλ στον Ντούρις και κίτρινη κάρτα στον Μπα

• 23:02

46' 0-0 Έναρξη δευτέρου μέρους

• 22:50

Οι σημαντικότερες στιγμές του ημιχρόνου

Ο Ραφίνια στο Ομόνοια - Ολυμπιακός

Ομόνοια - Ολυμπιακός: Το πέναλτι που ζητούν οι ερυθρόλευκοι και η ευκαιρία του Ραντζέλοβιτς - Βίντεο

Ο Ολυμπιακός παίζει αυτή την ώρα με την Ομόνοια στην Κύπρο για την ρεβάνς των πλέι οφ του Champions League και στο πρώτο ημίχρονο φωνάζει για ένα πέναλτι.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 22:46

4-7 οι τελικές, 44%-56% η κατοχή

• 22:46

45+1' ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

• 22:45

Το τάκλιν του Σεμέδο που έσωσε την ομάδα του

• 22:44

44' 0-0 Ατομική προσπάθεια και σουτ του Χολέμπας από αριστερά, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο

• 22:40

Πέντε λεπτά για την ανάπαυλα, πάντα στο 0-0

• 22:35

Η ευκαιρία που έχασε ο Ραντζέλοβιτς

• 22:34

33' 0-0 Σε παρόμοια φάση με το 15', ο Σεμέδο κόβει τελευταία στιγμή τον Μποτεάκ που ήταν προ του Σα

• 22:30

Στο μισάωρο, 3-5 οι τελικές και 32%-68% η κατοχή

• 22:27

27' 0-0 Ο Καμαρά βρίσκεται μες στην περιοχή και δεξιά, αλλά σουτάρει άστοχα και δυνατά, άουτ

• 22:26

Ο Μπα έσωσε τον Ολυμπιακό στο 15'

• 22:24

24' 0-0 Φαλτσαριστό σουτ του Τζιωνή έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ

• 22:23

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου και ο Λαόθ έχει σφυρίξει μόλις 2 φάουλ

• 22:20

Μπήκαμε στο 20' και η Ομόνοια παρότι πιέζει, οι κλασικές ευκαιρίες είναι του Ολυμπιακού

• 22:19

19' 0-0 Λάθος του Λανγκ, ο Καμαρά από δεξιά γυρίζει στον Ραντζέλοβιτς που από καλή θέση σουτάρει, όμως η μπάλα φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι

• 22:16

Το πέναλτι που ζήτησε ο Ελ Αραμπί

• 22:15

15' 0-0 Τρομερό τάκλιν του Μπα στον Μποτεάκ που ήταν σε θέση για να σκοράρει

• 22:11

11' 0-0 Κόρνερ από αριστερά, ο Λούφτνερ στο πρώτο δοκάρι πιο ψηλά από όλους πιάνει την κεφαλιά, πάνω από τα δοκάρια του Σα

• 22:10

Φτάσαμε στο 10' παραμένει το 0-0. Στο 5' καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού με Ελ Αραμπί

• 22:06

6' 0-0 Ο Ολυμπιακός ζητά πέναλτι για κράτημα στον Ελ Αραμπί από τον Χουμποτσάν. «Παίζετε» ο Λαόθ

• 22:05

5' 0-0 Ο Ελ Αραμπί βγαίνει στην πλάτη της άμυνας πλάγια και δεξιά και σουτάρει στην κλειστή γωνία για να διώξει ο Φαμπιάνο. Στην επαναφορά γυρίζει, αλλά διώχνει η άμυνα

• 22:04

3' 0-0 Αδύναμο πλασέ του Βαλμπουενά από αριστερά, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο

• 22:02

Μπήκε δυνατά η Ομόνοια, κερδίζοντας δυο σερί κόρνερ, χωρίς να απειληθεί ο Ολυμπιακός

• 21:59

1' 0-0 Έναρξη του αγώνα

Ολυμπιακός: Έχει 32 εκατομμύρια λόγους για να προκριθεί

Οι «ερυθρόλευκοι» απόψε (22:00) κόντρα στην Ομόνοια δεν θέλουν την πρόκριση στους ομίλους του Champions League μόνο για το αγωνιστικό πρεστίζ.
  • 21:39
  • 21:38

Ο Πέδρο Μαρτίνς κάθε άλλο παρά ξεγραμμένη έχει την Ομόνοια

Ο Πέδρο Μαρτίνς στη συνέντευξη Τύπου για το Ολυμπιακός - Ομόνοια

Ομόνοια - Ολυμπιακός: Δεν υποτιμά τους Κύπριους ο Πέδρο Μαρτίνς

Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται την Τρίτη (29/9) στη Λευκωσία απέναντι στην Ομόνοια, όπου θέλει να υπερασπιστεί το 2-0 του Φαλήρου και να προκριθεί στους ομίλους του Champions League.
  • 21:37

Και άλλο κρούσμα που σχετίζεται με την Ομόνοια

Άνδρας με χειρουργική μάσκα στο αεροδρόμιο  «Ελ. Βενιζέλος»

Κορονοϊός: Θετικό άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος παίκτη της Ομόνοιας

Το Υπουργείο Υγείας της Κύπρου στην ενημέρωση για τον κορονοϊό ανέφερε πως υπήρξε κρούσμα που είναι από άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος παίκτης της Ομόνοιας.
  • 21:36

Υπενθυμίζουμε πως η κλήρωση των ομίλων γίνεται την Πέμπτη (01/10, 19:00)

• 21:31

Στο ΓΣΠ βρίσκεται και ο διοικητικός ηγέτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης

• 21:28

Ένα απίθανο στατιστικό του Ολυμπιακού

Και τα 7 γκολ που έχουν σημειωθεί στα τρία τελευταία ματς των ερυθρολεύκων, έχουν μπει από αλλαγές

• 21:18

Αν προκριθεί ο Ολυμπιακός, θα είναι η 20η του παρουσία στους ομίλους

• 21:14

Για την κυπριακή ομάδα εκτός αποστολής έμειναν οι Τιάγκο και Γκόμεθ, Χαραλάμπους και Παναγιώτου

• 21:13

Εκτός αποστολής του Ολυμπιακού έμειναν οι: Κάιπερς, Παπαδόπουλος και Κρίστινσον

• 21:10

Ας θυμηθούμε το τι έγινε στο πρώτο ματς:

Ο Ματιέ Βαλμπουενά στο Ολυμπιακός - Ομόνοια

Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0: Αγκαλιά με την πρόκριση – Τα καλύτερα στιγμιότυπα

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με το εύστοχο πέναλτι του Βαλμπουενά στο 68' και με το γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις είναι με το ένα πόδι στους ομίλους.
  • 21:07

Η διάταξη της Ομόνοιας σε 4-2-3-1:

Στην εστία ο Φαμπιάνο, τετράδα στην άμυνα οι Χούμποτσαν (δεξιά), Λέτσιακς (αριστερά) με τους Λούφτνερ – Λανγκ κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Τη θέση του Τζόρντι Γκόμεθ στην ενδεκάδα πήρε ο Ιωάννης Κούσουλος που θα παίξει πλάι στον Βίτορ Γκόμεθ. Τζιωνής, Παπουλής και Μποτεάκ είναι η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Ντούρις, ο οποίος προτιμήθηκε αντί των Σενέ και Κακουλλή.

Ο Μποτεάκ θα είναι σίγουρα στο ένα άκρο της επίθεσης και μένει να διαφανεί κατά πόσο θα διατηρηθεί σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Παπουλής και θα παίξει στην πτέρυγα ο Τζιωνής ή εάν ο νεαρός άσος θα αγωνιστεί ως δεκάρι και θα πάει αριστερά ο Ελλαδίτης.

• 21:05

Στους πάγκους των δυο ομάδων:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Κυριακίδης, Κίκο, Σενέ, Μαυρίας, Λοΐζου, Κακκουλής, Ασάντε

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Φορτούνης, Καφού, Χασάν, Μπρούνο, Μασούρας, Σισέ.

• 21:04

Ας περάσουμε στις συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής, Μποτεάκ, Τζιωνής, Ντούρις

• 21:04

Πρόκειται για τη ρεβάνς του αγώνα της περασμένης εβδομάδας όπου ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 2-0.