09:44 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Η Ένωση απόψε (21:45) στο ΟΑΚΑ καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της γερμανικής ομάδας για να πάρει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Έπειτα από δύο χρόνια, τότε ήταν βέβαια Champions League, η ΑΕΚ φιλοδοξεί να επιστρέψει σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Για να το καταφέρει αυτό πρέπει απόψε (21:45) να αποκλείσει στο ΟΑΚΑ τη Βόλφσμπουργκ, είτε σε 90 λεπτά, είτε αν χρειαστεί, σε παράταση ή πέναλτι.

Πλην του αγωνιστικού πρεστίζ, η Ένωση φυσικά αποσκοπεί στο να βάλει ένα σημαντικό χρηματικό ποσό στα ταμεία τους.

Στην αποστολή βρίσκονται οι Τσιντώτας, Αθανασιάδης, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σβάρνας, Χνίντ, Παουλίνο, Μιτάι, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Αλμπάνης, Μάνταλος, Σάκχοφ, Σαμπανάτζοβιτς, Μαχαίρας, Γκαρσία, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ, Ενομπακάρε, Ολιβέιρα.

H Βόλφσμπουργκ αναμένεται να παραχθεί με διάταξη 4-3-3, αλλά χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα Κάστελς και τον εξτρέμ της Ζοάο Βίκτορ.

Αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή του βασικού φορ Βάουτ Βέγκχορστ, παρότι βρίσκεται με την αποστολή στην Αθήνα.

Νεα μηνύματα
  • 23:38

90+5' 2-1 ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

• 23:37

90+4' 2-1 Κίτρινη στον Λιβάγια. Φάουλ σε καλή θέση πλάγια οι Γερμανοί

• 23:35

90+4' 2-1 ΓΚΟΛ η ΑΕΚ

Σόλο προσπάθεια και πλασέ του Ανσαριφάρντ από τα αριστερά, άγαλμα ο Πέρβαν και 2-1!

• 23:33

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 23:32

Η γκολάρα του Σιμόες

• 23:30

89' 1-1 Κίτρινη ο Σιμόες

• 23:29

87' 1-1 Αλλαγή ΑΕΚ. Ο Νέλσον Ολιβέιρα δίνει τη θέση του στον Καρίμ Ανσαριφάρντ

• 23:28

86' 1-1 Εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Τσιντώτας

• 23:24

83' 1-1 Γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Τσιγκρίνσκι, ο Σάκχοφ κάνει την προβολή στην αγκαλιά του Πέρβαν

• 23:23

81' 1-1 Αλλαγή ΑΕΚ. Ο Μαχαίρας στη θέση του Γκαρσία

• 23:22

81' 1-1 Κεφαλιά άουτ του Σβάρνα στο πρώτο δοκάρι, από το φάουλ του Λιβάγια

• 23:21

79' 1-1 Αλλαγή Βολφσμπουργκ. Ο Μπιάλεκ αντί του Μπρέκαλο

• 23:16

Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Βόλφσμπουργκ και σε κάποιον στον πάγκο της ΑΕΚ (στον βοηθό του Καρέρα, Νίκο Παναγιωτάρα)

• 23:15

7-6 οι τελικές

• 23:14

Η ευκαιρία του Μπρέκαλο

• 23:13

70’ 1-1 Καταπληκτική ενέργεια και γύρισμα του Γκαρσία από δεξιά, κόβουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί

• 23:06

64' 1-1 ΓΚΟΛ η ΑΕΚ

Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ, ο Αντρέ Σιμόες με καταπληκτικό σουτ από τα 25 μέτρα στέλνει την μπάλα στο Γ για το 1-1

• 23:04

62' 0-1 Αλλαγή ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Μάνταλου

• 23:04

62' 0-1 Τρομερή κούρσα Γκαρσία από δεξιά, όμως δεν κάνει καλό γύρισμα

• 23:02

60' 0-1 Αλλαγή Βόλφσμπουργκ. Ο Γκέρχαρντ αντί του Σλάγκερ

• 23:01

60' 0-1 Στην κόντρα οι Γερμανοί, σουτ του Μπρέκαλο έξω από την περιοχή, βρίσκει στον Βασιλαντωνόπουλο και πάει κόρνερ

• 23:00

Ο Λιβάγια και ο Ανσαριφάρντ συνεχίζουν την προθέρμανση.

• 22:58

56' 0-1 Σουτ στην κίνηση του Μεχμέντι έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τσιντώτας

• 22:56

Πιέζει για το 1-1 η ΑΕΚ

• 22:51

49' 0-1 Ο Σιμόες σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Πέρβαν μπλοκάρει στη γωνία του

• 22:47

46' 0-1 Έναρξη δευτέρου μέρους

• 22:31

45+2' ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-1

• 22:28

45+1' 0-1 ΓΚΟΛ η Βόλφσμπουργκ

Ο Μεχμέντι ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι και αριστερά με πλασέ στην κίνηση νικά τον Τσιντώτα για το 0-1. Την ασίστ ο Μπρέκαλο

• 22:08

25' 0-0 Ξαφνικό μακρινό σουτ του Άρνολντ με το αριστερό, πέφτει στη γωνία του ο Τσιντώτας και μπλοκάρει

• 22:06

22' 0-0 Κίτρινη στον Λακρουά

• 22:04

Η μεγάλη επέμβαση του Τσιντώτα

• 22:03

20' 0-0 Ο Μάνταλος αστοχεί στο πέναλτι

Ο αρχηγός της ΑΕΚ επιλέγει την αριστερή γωνία, όμως ο Πέρβαν αποκρούει σε κόρνερ

• 22:01

18' 0-0 ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ

Ο Σλάγκερ γκρεμίζει τον Κρίστιτσιτς στην περιοχή από το φάουλ του Μάνταλου και ο διαιτητής δίνει πέναλτι

Κίτρινη στον Σλάγκερ

• 21:59

16' 0-0 Κίτρινη στον Ινσούα για φάουλ

• 21:57

14' 0-0 Φάουλ του Μάνταλου από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Τσιγκρίνσκι που από το ύψος του πέναλτι σουτάρει άουτ πάνω από τα δοκάρια

• 21:51

8' 0-0 Ο Τσιντώτας με τα πόδια απομακρύνει τον κίνδυνο, στο κοντινό σουτ του Οτάβιο από το λάθος του Γκαρσία

• 21:48

4' 0-0 Ο Γκαρσία κάνει ωραία ενέργεια, γυρίζει στον Κρίστιτσιτς, αυτός βρίσκει τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, όμως ο Πορτογάλος δεν καταφέρνει να πιάσει καλά το σουτ

• 21:45

1' Έναρξη του αγώνα

• 21:43
  • 21:34

Η ΑΕΚ απέκλεισε τη Σεντ Γκάλεν για να φτάσει εδώ

Ο Νέλσον Ολιβέιρα στο Σεν Γκάλεν - ΑΕΚ

Σεντ Γκάλεν – ΑΕΚ 0-1: Πρόκριση στη βροχή – Οι καλύτερες φάσεις

Η Ένωση με γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα νίκησε δύσκολα τους Ελβετούς και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League όπου θα βρει τη Βόλφσμπουργκ.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:29

Εκτός 18άδας την τελευταία στιγμή έμειναν οι Μιτάι, Ενομπακάρε, Αλμπάνης και Σαμπανάτζοβιτς.