20:25 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Η Ένωση με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε εύκολα τη Σαραγόσα με κι έκλεισε θέση στον τελικό της Κυριακής του Basketball Champions League κόντρα στην Μπούργκος.

Πιο εύκολα από ό,τι ίσως αναμενόταν η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ τη Σαραγόσα με και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό (Κυριακή 04/10, 20:00) του Basketball Champions League όπου θα βρει απέναντι της την Μπούργκος.

Η Ένωση με κορυφαίο τον Ταϊρίς Ράις (18π., 5 ασίστ σε 16') ισοπέδωσε την ισπανική ομάδα και πήρε πανάξια την πρόκριση.Οι Ισπανοί έχασαν με τραυματισμό τον Ρασίντ Σουλάιμον που έπαιξε μόλις τρία λεπτά, πλην του Ντι Τζέι Σίλι δεν υπήρχε άλλος σε καλή κατάσταση και υποτάχτηκαν στην ανώτερη ΑΕΚ.

​Δύο τρίποντα του Χρυσικόπουλου και τέσσερις σερί πόντοι του Λάνγκφορντ έγραψαν το 12-0 στο 4', με τους Μπρουσίνο - Μπένζινγκ να απαντούν με δικό τους 0-8, αλλά να μην καταφέρνουν κάτι περισσότερο, με το 26-15 να είναι φυσιολογικό στο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Ματ Λοτζέσκι ερχόμενος από τον πάγκο έβαλε τρία τρίποντα και με συνολικά 11 πόντους σε ελάχιστα λεπτά συμμετοχής εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (38-19) 5′ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους φυσικά δεν άλλαξε κάτι. Οι «κιτρινόμαυροι» βομβάρδιζαν από παντού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους (53-32).

Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο β' μέρος. H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με 8 πόντους του Ράις στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 πόντους (69-44).

Η διαφορά πέρασε πάνω από τους 30, άπαντες απολάμβαναν τη βραδιά, τα χαμόγελα υπήρχαν σε όλο τον πάγκο και οι Ισπανοί συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 83-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ και πήρε τη νίκη – πρόκριση με 99-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75