02:17 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Λίγο πριν κλείσει τα 75 ο Αιγύπτιος Εζελντίν Μπαχαντέρ έπαιξε ένα δεύτερο 90λεπτο σαν επαγγελματίας παίκτης και πέρασε στην ιστορία του αθλήματος.

Ένας Αιγύπτιος παππούς, ο 74χρονος Εζελντίν Μπαχαντέρ έγινε επίσημα ο μεγαλύτερος σε ηλικία επαγγελματίας ποδοσφαιριστής του κόσμου, καθώς έπαιξε δεύτερο αγώνα για 90 λεπτά.

Ο Μπαχαντέρ έσπασε το ρεκόρ το Σάββατο όταν έπαιξε για την ομάδα του «6η Οκτωβρίου» στην ήττα με 3-2 από την Αλ Αγιάτ Σπορτς για τη Γ’ Εθνική.

Είχε κιόλας την ευκαιρία να χριστεί και σκόρερ, όμως έχασε πέναλτι.

Ο πρώην ερασιτέχνης παίκτης, που στις 3 Νοεμβρίου κλείνει τα 75, είχε σκοράρει με πέναλτι στο ντεμπούτο του τον Μάρτιο. Λόγω του κορονοϊού όμως έχασε την ευκαιρία να σπάσει το ρεκόρ νωρίτερα, καθώς η σεζόν διακόπηκε.

Χάρη στον Μπαχαντέρ, η ομάδα του κέρδισε δημοσιότητα και έσοδα, με την οικογένεια του και δη τα έξι εγγόνια του να πανηγυρίζουν δεόντως το επίτευγμα του.