04:00 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Στο «Παρκ ντε Πρενς» το ματς έληξε 1-2 για τους Άγγλους, ενώ οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν εύκολα 5-1 τη Φερεντσβάρος, τρία γκολ στην Ντόρτμουντ η Λάτσιο.

Το πρώτο «πιάτο» της πρεμιέρας του φετινού Champions League ολοκληρώθηκε με τη διεξαγωγή των αγώνων των ομίλων 5 έως 8, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει τη νίκη της βραδιάς στο Παρίσι με 2-1.

Στον 5ο όμιλο δεν είχαμε σκορ στο Τσέλσι – Σεβίλλη (0-0), ενώ στη Γαλλία Ρεν και Κρασνοντάρ ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Στον 6ο όμιλο προηγήθηκε το Ζενίτ – Κλαμπ Μπριζ 1-2, ενώ η Λάτσιο νίκησε εύκολα 3-1 την ελλιπή Ντόρτμουντ. Στον 7ο όμιλο ο Μοράτα καθάρισε για τη Γιουβέντους (1-2 την Ντιναμό Κιέβου) και η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 τη Φερεντσβάρος.

Στον 8ο όμιλο η Λειψία με δυο γκολ του Ανχελίνιο στο πρώτο 20λεπτο δεν είχε προβλήματα με την άπειρη Μπασακσεχίρ. Στο ματς της ημέρας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξανανίκησε την Παρί στην έδρα της με το γκολ του Ράσφορντ στο τέλος.

5ος όμιλος

Τσέλσι - Σεβίλλη 0-0

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Τσέλσι φιλοξένησε στο Λονδίνο τη Σεβίλλη και οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα τους στους ομίλους του Champions League. Η αναμέτρηση έδειχνε πως φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη με τους Ισπανούς να είναι ελαφρώς καλύτερη, αλλά να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.

Η καλύτερη στιγμή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 45' με τον Σούσο να μην μπορεί να νικήσει τον Μεντί. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και το 0-0 παρέμεινε.

Ρεν - Κρασνοντάρ 1-1

Η Ρεν έχοντας 5.000 οπαδούς στο πλευρό της στο «Ροαζόν» δεν κατάφερε να νικήσει τη ρωσική Κρασνοντάρ. Οι Γάλλοι έφτιαξαν ωραία ατμόσφαιρα στις κερκίδες και ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, αλλά δεν είδαν την ομάδα τους, παρότι ήταν καλύτερη να φεύγει με τους τρεις βαθμούς από τον αγωνιστικό χώρο.

Η Κρασνοντάρ παραλίγο να ανοίξει το σκορ στο 32΄ χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 56΄ η Ρεν προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιρασί με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να το βλέπει στο VAR. Όμως, οι Ρώσοι απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας με μια βολίδα του Κριστιάν Ραμίρες τρία λεπτά αργότερα.

Οι Γάλλοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα...

6ος όμιλος

Ζενίτ – Κλαμπ Μπριζ 1-2

Λάτσιο – Ντόρτμουντ 3-1

Μόλις στο 6’ ο Ιμόμπιλε άνοιξε από κοντά το σκορ παίρνοντας την ασίστ από τον Κορέα. Οι «λατσιάλι» έφτασαν γρήγορα στο 2-0 μόλις στο 23’ με κεφαλιά του Λουίς Φιλίπε (σ.σ. τελικά μέτρησε αυτογκόλ του γκολκίπερ Χιτζ) στο πρώτο δοκάρι, με τους Γερμανούς να έχουν πολλά προβλήματα στην άμυνα. O Στρακόσα στο 50’ είπε «όχι» στον Χάλαντ, όμως στο 71’ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο σουτ του Νορβηγού για το 2-1. Όμως, η απάντηση από τη Λάτσιο ήταν άμεση και στο 75΄ο Άκπρο με κοντινό πλασέ από το γύρισμα του Ιμόμπιλε διαμόρφωσε το 3-1.

Το «σεντόνι» του Champions League
© Φωτογραφία : INTIME Sports/VOLITAKIS STELIOS

7ος όμιλος

Ντιναμό Κιέβου - Γιουβέντους 0-2

Μπαρτσελόνα - Φερεντσβάρος 5-1

Η Μπαρτσελόνα έκανε πάρτι στη Βαρκελώνη απέναντι στη Φερεντσβάρος για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, αν και τα χρειάστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Ρόναλντ Κούμαν έχοντας στο μυαλό του και το el clasico του Σαββάτου με τη Ρεάλ Μαδρίτης παρέταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα.

Οι Ούγγροι μόλις στο 11ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με υπέροχο τελείωμα του Τοκμάκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και εννιά λεπτά αργότερα, σημάδεψαν το δοκάρι του Νέτο σε σουτάρα του Ίσαελ. Όμως, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με ένα σόλο κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος στο 27' ανοίγοντας το σκορ.

Οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 2-0, αφού στο 42΄, ο Ντε Γιονγκ βρήκε καταπληκτικά τον Ανσού Φατί και αυτός με σουτ στη κίνηση με το καλάμι ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Η Μπαρτσελόνα καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 52΄ με τον Κουτίνιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ, έπειτα από σουτ με τακουνάκι του Φατί. Όμως, στο 68' ο Πικέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο Καράτιν με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 3-1.

Στο 82ο λεπτό, ένας πιτσιρικάς χρίστηκε σκόρερ έπειτα από ασίστ του Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε την επέλαση από τα δεξιά και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πέδρι και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να σημαδέψει σωστά.

Το πάρτι της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και με δέκα παίκτες, αφού στο 87' ο Ντεμπελέ χρίστηκε σκόρερ έπειτα από ασίστ του Λιονέλ Μέσι, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

8ος όμιλος

Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

Ο Μπρούνο Φερνάντες αν και χρειάστηκε δύο εκτελέσεις (σ.σ. δόθηκε επανάληψη γιατί ο Κέιλορ Νάβας κούνησε και τα δύο του πόδια) άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους» στο 23’. Για την Παρί φαίνονταν σε κακό βράδυ οι Νεϊμάρ και Εμπαπέ, με τους Γάλλους να είναι ανύπαρκτοι επιθετικά, πλην της φάσης του Ντι Μαρία στο 11’ και εν συνεχεία του Κουρζαβά που έσωσε ο Ντε Χέα.

O Ισπανός στο 48’ κράτησε πάλι το μηδέν στο φοβερό σουτ του Εμπαπέ, αλλά στο 55’ νικήθηκε από συμπαίκτη του, με τον Μαρσιάλ να κάνει με αυτογκόλ το 1-1 με άπιαστη κεφαλιά. Ο Ράσφορντ στο 80’ νικήθηκε από τον Νάβας, όμως στο 87΄ο Κοσταρικανός δεν είχε απάνρηση στο σουτ του διεθνούς Άγγλου για το 1-2.

Λειψία – Μπασακσεχίρ 2-0

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 15’ με το υπέροχο σε δημιουργία κι εκτέλεση γκολ του Ανχελίνιο και στο 20’ έγινε το 2-0 πάλι από τον Ισπανό μπακ με σουτ σαν σε προπόνηση στην παραπαίουσα ισπανική άμυνα. Η Λειψία κράτησε το υπέρ της 2-0 ως το τέλος κόντρα στη νεοφώτιστη στη διοργάνωση τουρκική ομάδα.