16:32 05 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Η Ένωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος νίκησε δύσκολα 81-68 τον Ιωνικό, ενώ η νεοφώτιστη ομάδα έκανε την έκπληξη με τον Άρη, επικρατώντας στο τέλος.

Στην 1η αγωνιστική της Basket League η ΑΕΚ επικράτησε με 81-68 του μαχητικού Ιωνικού.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βασίλη Τολιόπουλο (19 πόντοι με τρία τρίποντα), Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (16 πόντοι με 3/5 τρίποντα), προηγήθηκαν με 39-32 στο πρώτο ημίχρονο και 68-64 στο 35’.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και με σερί 17-0 πήρε τους δύο βαθμούς και ξεκίνησε με νίκη στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.

Στο Αγρίνιο το νεοφώτιστο Μεσολόγγι έκανε τη νίκη της αγωνιστικής επικρατώντας του  Άρη με 73-70.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το δεύτερο δεκάλεπτο (37-40) και μετά, ενώ στο τρίτο οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν σερί 17-3 και προηγήθηκαν με επτά (56-49).

Ο Γιάννης Αγραβάνης βρέθηκε δύο φορές στη γραμμή των βολών, και με 2/4 έκανε το 70-67 στα 18'', όμως στη στην επόμενη επίθεση ο Μάριο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, αξιοποίησε τις βολές και ισοφάρισε σε 70-70. Με 14'' να απομένουν, ο Ντεβόντε Γκριν πήρε την τελευταία επίθεση, ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή στη λήξη του χρόνου και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70