13:19 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 10

Ο Μοράτα στο Γιουβέντους - Μπαρτσελόνα σκόραρε τρία γκολ, δεν μέτρησε κανένα και οι «μπλαουγκράνα» πήραν τη νίκη με 2-0, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέτριψαν τη Λειψία.

Στο ματς της ημέρας και απόντος ελέω κορονοϊού του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 0-2 με γκολ του Ντεμπελέ και πέναλτι του Μέσι στο τέλος. Αναμφίβολα, όμως, το ντεσού της βραδιάς ήταν πως ο Άλβαρο Μοράτα σκόραρε τρις και δεν μέτρησε κανένα γκολ λόγω VAR.

Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου η Ντιναμό Κιέβου ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας τη Φερεντσβάρος με 2-2. Στον 5ο όμιλο τα φαβορί επικράτησαν, με την Τσέλσι να νικάει 4-0 στη Ρωσία την Κρασνοντάρ και τη Σεβίλλη με 1-0 τη Ρεν.

Η Ντόρτμουντ στον 6ο όμιλο νίκησε δύσκολα τη Ζενίτ με 2-0, ενώ η Κλαμπ Μπριζ απέσπασε 1-1 από τη Λάτσιο. Η Παρί με τον Κεν νίκησε στην Τουρκία με 2-0 την Μπασακσεχίρ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε τη Λειψία με 5-0 με χατ-τρικ του Ράσφορντ στο τελευταίο τέταρτο του ματς.

5ος όμιλος
Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του ομίλου, οι «μπλε» συνέτριψαν με 4-0 την Κρασνοντάρ στη Ρωσία, αν και το σκορ μέχρι το 75' ήταν 0-1.
Στο 14' ο Ζορζίνιο έχασε πέναλτι, με τον Χάντσον - Οντόι να ανοίγει το σκορ στο 37'. Οι Ρώσοι έκαναν φάσεις, όμως οι «μπλε» έκαναν το 0-2 με πέναλτι που κέρδισε o Πούλισικ και αξιοποίησε ο Βέρνερ. Ο Ζιγιές στο 79' έγραψε το 0-3 και στο 90' ο Πούλισικ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.
Στη Σεβίλλη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα του «Σάντσεθ Πιθχουάν» απέναντι στην Ρεν και τελικά ανταμείφθηκαν στο 55', με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να παίρνει μία εξαιρετική ασίστ από τον Ακούνα και να βρίσκει δίχτυα με ασύλληπτο σουτ εντός περιοχής.

6ος όμιλος
Η Λάτσιο ξεκίνησε δυνατά και στο 14' ο Κορέα με ωραίο σουτ νίκησε τον Μινιολέ για το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι που κέρδισε ο Ριτς το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βάνακεν για το 1-1 στο 42ο λεπτό.
Στο Ντόρτμουντ-Ζενίτ, ο Καραβάεφ τράβηξε τον Αζάρ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα στο 78'. Ο Σάντσο ανέλαβε εύστοχα την εκτέλεση για το 1-0 στο 78ο λεπτό, ενώ το 2-0 έγραψε ο Χάλαντ στις καθυστερήσεις.

7ος όμιλος
Στο Τορίνο ο Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στο 14' και μετά μέσα σε 15 λεπτά δεν μέτρησαν (σωστά) τα δυο γκολ του Μοράτα ως οφσάιντ από το VAR (15', 30'). Στο 55΄ ο Ισπανός ξαναέστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά μετά από την εξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε ότι πάλι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ κι ως εκ τούτου το γκολ δε μέτρησε. Η «Μεγάλη Κυρία» ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Ντεμιράλ στο 85΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην Ουγγαρία, η Ντιναμό Κιέβου προηγήθηκε 2-0 επί της Φερεντσβάρος με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν τελικά στο 90'. Στο 27' λεπτό η Ντιναμό κέρδισε πέναλτι και ο Τσιγκανκόβ το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 ενώ στο 41′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ντε Πένα. Στο 59' ο Εγκουέν μείωσε σε 1-2 και στο 90′ ήρθε και η ισοφάριση. Ο Λαϊντουνί έκανε το γύρισμα και ο Μπολί με προβολή έγραψε το 2-2.

8ος όμιλος

Στην Κωνσταντινούπολη η Παρί Σεν Ζερμέν με πρωταγωνιστή τον 20χρονο Μόιζε Κιν επιβλήθηκε με 2-0 της Μπασακσεχίρ που μετρά δύο ήττες στο ξεκίνημα της διοργάνωσης. Ο νεαρός διεθνής Ιταλός στράικερ πέτυχε και τα δύο τέρματα των Παριζιάνων στο δεύτερο ημίχρονο από ισάριθμες ασίστ του Εμπαπέ, ενώ στα αρνητικά για τους πρωταθλητές Γαλλίας ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Νεϊμάρ στο 26ο λεπτό λόγω τραυματισμού (την θέση του πήρε ο Σαράμπια).

Στο άλλο ματς στο Μάντσεστερ η Λειψία διαμαρτύρεται για το πρώτο γκολ του Μέισον Γκρίνγουντ, ο οποίος σκόραρε από οριακή θέση οφσάιντ (το VAR δεν έδειξε παράβαση). Ο νεαρός, πάντως, πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Champions League, για να πάρει τη σκυτάλη ο Ράσφορντ με χατ τρικ και να φτάσει έτσι τα 4 στη διοργάνωση σε δύο αγώνες.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τετάρτης (2η αγωνιστική)
5ος ΟΜΙΛΟΣ
Κρασνοντάρ - Τσέλσι 0-4
(37΄ Χάντσον-Οντόι, 76' πεν. Βέρνερ, 80' Ζίγιεχ, 90' Πούλισιτς)
Σεβίλλη - Ρεν 1-0 (56' Ντε Γιόνγκ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπριζ - Λάτσιο 1-1 (42' πεν. Βανάκεν - 14΄Κορέα))
Ντόρτμουντ - Ζενίτ 2-0 (78' πεν. Σάντσο, 90+1' Χάλαντ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Φερεντσβάρος - Ντιναμό Κιέβου  2-2(59' Ενγκουέν, 90' Μπολί - 28' πεν. Τσιγκάνκοφ, 41' Ντε Πένα)
Γιουβέντους - Μπαρτσελόνα 0-2(14' Ντεμπελέ, 90+1 πεν. Μέσι)