11:59 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 20

Με κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν δίκαια από την ομάδα του Εργκίς Αταμάν και πλέον είναι στο 3-3 στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός απόψε πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα, για την ακρίβεια τα πρώτα 13 λεπτά και το κακό τέλος, συγκεκριμένα το διάστημα 26-36’. Ενδιάμεσα έπαιξε καλή άμυνα, βρήκε ρυθμό πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ (47-44), όμως εντέλει ο ρυθμός ήταν κομμένος και ραμμένος για την Εφές.

Μπομπουά και Μίσιτς έκαναν μεγάλη ζημιά, ενώ ο προερχόμενος από 7μηνη αποχή Λάρκιν ξύπνησε στην τελευταία περίοδο (15π. με 4/13 σουτ).

Από τον Ολυμπιακό φάνηκαν στην άμυνα οι ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Μάρτιν (11π.). Ο Ολυμπιακός είναι στο 3-3 ενώ την άλλη βδομάδα πάει στην έδρα της Ζενίτ.

«Παίξτε άμυνα»

Σλούκας, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Έλις ήταν η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με καλό ρυθμό στην επίθεση (8-8 στο 3’) και τον Παπανικολάου να έχει 6π. Η Εφές στο 5’ προηγήθηκε με 5 (12-17), με τους Τούρκους να μην έχουν χάσει σουτ (5/5 διπ. Και 2/2 τρ.).

O Μπαρτζώκας επιστράτευσε Πρίντεζη και Μάρτιν (16-19 στο 6’), όμως η άμυνα των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκε (21-27 στο 8’). Mε Σπανούλη ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 (25-27) με το δεκάλεπτο να λήγει 26-29.

Κι επιτέλους άμυνα

Ο Πλάις με 4 σερί πόντους και δυο σερί λάθη του Ολυμπιακού έκανε το 26-33 (11’) με τον έξαλλο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι πάντως με Μίσιτς και Λάρκιν έφτασαν τη διαφορά στο +10 (28-28 στο 12’) και με τρίποντο του δεύτερου στο +13 (28-41). Ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις σερί φοβερές άμυνες, με τον Ζαν Σαρλ να μοιράζει αφειδώς τάπες (3).

Στο 15’ ο Σπανούλης με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους έξι (35-41) παίρνοντας ενέργεια από την καταπληκτική άμυνα των δύο τελευταίων λεπτών. Η Εφές σκόραρε έπειτα από 6 (!) λεπτά για το 35-43, με τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα να μην εκμεταλλεύεται την τουρκική «αφλογιστία» και το ημίχρονο να λήγει 38-44.

Μισές δουλειές

O Σίνγκλετον έκανε 3ο φάουλ και ο Έλις με 2/2 μείωσε 40-44 και ο Βεζένκοφ με τρίποντο από τα 8μισι μέτρα το 43-44. Ο ΜακΚίσικ έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έκανε το 45-44 στο 22’ με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-1 σερί.

​Πάλι ο Αμερικανός με καρμπόν φάση έκανε το 47-44 με τον Σίνγκλετον να ισοφαρίζει και είχαμε φυσικά ντέρμπι με τα όλα του πια. Ο Ολυμπιακός είχε σφίξει την άμυνα σαν τανάλια και έτσι έπαιρνε ρυθμό και στην επίθεση έχοντας και καλό ποσοστό στα τρίποντα (7/12). Η Εφές με ένα 8-0 έκανε το 58-50 με τον Μπαρτζώκα να καλεί αμέσως τάιμ άουτ.

O Ολυμπιακός με κάρφωμα του Έλις έκανε το 54-61 και έδειχνε σημεία ανάκαμψης στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε 57-63 και το δεκάλεπτο έληξε με αυτό το σκορ και τον Ντάνστον να τραυματίζεται στο χέρι, παρά το φανταστικό buzzer beater του Σπανούλη.

​Δεν μπόρεσε...

Χρόνος υπήρχε καθώς στο 32’ το σκορ ήταν 59-67, αλλά ο Μπομπουά έδινε λύσεις στην Εφές που συντηρούσε το προβάδισμα (61-70 στο 33’ με τρίποντο Λάρκιν). Στη χειρότερη στιγμή ο Λάρκιν που μέχρι τότε είχε 1/9 βρήκε το χέρι του (63-73 στο 34’). Με 2/3 βολές ο Αμερικανός έστειλε τη διαφορά στο +12 (63-75). O Σλούκας κέρδισε το 5ο φάουλ του Ντάνστον και με γκολ φάουλ μείωσε στους 7 (68-75 στο 36') και ο ΜακΚίσικ σε 70-75. Ο Σπανούλης στα 2' με μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή μείωσε σε 4 (73-77). Ο Ολυμπιακός έχασε το ριμπάουντ και στο 1:30'' ο Λάρκιν πήγε στις βολές βάζοντας μόνο τη μία (73-78). Στα 1'1'' ο Μάρτιν με επιθετικό μείωσε σε 75-78 και πηγαίναμε σε δραματικό φινάλε. Ο Λάρκιν στα 48'' έκανε το 75-80 και στα 33'' απάντησε ο Σλούκας.

Ο Μίσιτς στα 13'' πήγε στη γραμμή και με 2/2 έκανε το 77-82, ο Σπανούλης αστόχησε στο τέλος και το ματς έληξε.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84