18:21 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι περσινοί φιναλίστ παρότι προηγήθηκαν έχασαν στη Λειψία με 2-1, οι Σεβιγιάνοι έπαιζαν με 10 για ένα ημίχρονο και νίκησαν με ανατροπή την Κρασνοντάρ.

Τσέλσι, Ντόρτμουντ και Γιουβέντους «καθάρισαν» εύκολα με τρία και τέσσερα γκολ τις Ρεν, Κλαμπ Μπριζ και Φερεντσβάρος, όμως τη νίκη της ημέρας έκανε η Λειψία που νίκησε την ελλιπή –χωρίς Νεϊμάρ και Εμπαπέ– Παρί με 2-1 με ανατροπή.

Πιο επική ανατροπή έκανε η Σεβίλλη που στο 45’ έχανε με 2-0 από την Κρασνοντάρ και έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χεσούς Νάβας, εν τούτοις έφτασε στη νίκη με 3-2. Η Μπαρτσελόνα ίδρωσε για να νικήσει την ελλιπέστατη Ντιναμό Κιέβου με 2-1.

Στα ματς των 19:55 η Μπασακσεχίρ έγραψε ιστορία με το 2-1 επί της Γιουνάιτεντ, ενώ Ζενίτ και Λάτσιο ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Ε΄ όμιλος

Στο ισπανικό πρωτάθλημα είχε γνωρίσει την τρίτη διαδοχική ήττα της και ήταν πολύ κοντά στο να συνεχίσει και στο Τσάμπιονς Λιγκ στην Ανδαλουσία κόντρα στην Κρασνοντάρ, αλλά μίλησε η χρυσή αλλαγή του Λοτεπέγκι. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με φοβερή εκτέλεση φάουλ αυτή τη φορά του Σουλεϊμάνοφ στο 17', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάρκους Μπεργκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 0-2. Η Σεβίλλη μείωσε με τον Ράκιτιτς στο 42', αλλά τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Χέσους Νάβας.

Όλο το δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες, και είχαν δοκάρι με τον Ράκιτιτς στο 63', όμως,  κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Εν Νεσίρι στο 69' και τρία λεπτά αργότερα ο Μαροκινός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Τσέλσι προερχόταν από νικηφόρα αποτελέσματα σε Αγγλία και Ευρώπη και υποδέχθηκε τη Ρεν στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ζευγαρώνοντας πολύ εύκολα τις νίκες της στον όμιλο, επικρατώντας με 3-0. Όλα τελείωσαν από το πρώτο ημίχρονο με τον Ντάλμπερτ να κάνει δυο πέναλτι στο 10΄ και το 40΄ και να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες και ο Τίμο Βέρνερ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αμπραχάμ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

ΣΤ’ όμιλος

Στο Βέλγιο ο Τοργκάν Αζάρ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Μινιολέ κι άνοιξε το σκορ στο 14’, ενώ ο Χάλαντ στο 18’ με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-2. Ο Νορβηγός στο 32’ έκανε το 0-3 με κοντινό σουτ φτάνοντας τα 14 γκολ στη διοργάνωση.

Στην Αγία Πετρούπολη η Λάτσιο διατήρησε το αήττητο με την ισοπαλία που απέσπασε από την Ζενίτ, η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό με το τελικό 1-1.

Η ιταλική ομάδα παρά τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζει με τις απουσίες βασικών της παικτών κατάφερε με την «χρυσή» αλλαγή του Σιμόνε Ιντσάγκι, Φελίπε Καϊσέδο (μπήκε στο ματς στο 59΄) να «κλέψει» το βαθμό στο 82’. Οι Ρώσοι είχαν προηγηθεί με τον Ερόκιν στο 32’.

Ζ’ όμιλος

Η Μπαρτσελόνα μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στο ισπανικό πρωτάθλημα, φιλοξένησε την αποδεκατισμένη λόγω κορονοϊού Ντιναμό Κιέβου και ζορίστηκε για να επικρατήσει με 2-0.Οι Ουκρανοί μπορεί να είχαν μόλις 13 ποδοσφαιριστές στην αποστολή, αλλά στάθηκαν πολύ καλά στο Καμπ Νου.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 5ο λεπτό με τη Ντιναμό να έχει κάποιες καλές στιγμές, αλλά έπεσε πάνω στον Τερ Στέγκεν. Στο 58΄ ο Μέσι είδε το 18χρονο πορτιέρο των Ουκρανών να κάνει φοβερή επέμβαση στο παραθυράκι του. Όμως, φαινόταν πως η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν καθάρισε την υπόθεση νίκη με τέρμα του Πικές στο 65ο λεπτό.

Η Ντιναμό δεν το έβαλε κάτω και συνεχίσει να απειλεί την εστία του Τερ Στέγκεν και έφτασε στο γκολ με τον Τσιγκάνκοφ στο 75ο λεπτό.

Η Γιουβέντους πέρασε ένα πολύ ωραίο βράδυ στη Βουδαπέστη έχοντας για καλεσμένους 20.000 Ούγγρους θεατές. Η Φερεντσβάρος μετά το 2-2 με την Ντιναμό Κιέβου την προηγούμενη αγωνιστική δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό απέναντι στη Γιουβέντους και έχασε με 4-1. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 7' και ο ίδιος παίκτης στο 60' έγραψε το 2-0. Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδωσε δύο δώρα - γκολ στον Ντιμπάλα στο 73' και το 81'. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Μπολί στις καθυστερήσεις.

Η’ όμιλος

Στον αγώνα της Λειψίας με την Παρί, ο Ντι Μαρία στο 6’ από το μεγάλο λάθος του Ουπαμεκανό έκανε στο 6’ το 0-1, όμως στο 14’ ο Αργεντινός νικήθηκε από τον Γκουλάτσι από την άσπρη βούλα. Έτσι, στο 42’ ο Ενκουνκού με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 57’ ο Κιμπεμπέ έκανε ένα ανόητο πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φόρσμπεργκ για το τελικό 2-1, ενώ στο 70’ η Παρί έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Γκεγιέ και στο τέλος με 9 καθώς αποβλήθηκε και ο Κιμπεμπέ.

Αμφότερα τα γκολ της Μπασακσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη προήλθαν από τραγικά λάθη της άμυνας της Γιουνάιτεντ, η οποία είχε κατέβει όλη κάτω από τη σέντρα στο 13΄ και ο Μπα πλάσαρε τον Ντε Χέα, ενώ στο 40΄ ο Μάτα έχασε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και στην εξέλιξη της φάσης ο Βίστσα «έγραψε» το 2-0.