13:38 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
0 30

Έναν χρόνο από την κατάκτηση του ATP Finals, στο πλαίσιο της ίδιας διοργάνωσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ, την Τρίτη (17/11), στο Λονδίνο, και θα διεκδικήσει την πρόκρισή του απέναντι στον Ραφαέλ Ναδάλ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ακριβώς έναν χρόνο μετά την κατάκτηση του ATP Finals, επικράτησε του Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ (6-1, 4-6, 7-6 [6]), την Τρίτη (17/11), για την ίδια διοργάνωση, που διεξάγεται στο Λονδίνο, και πλέον η υπόθεση-πρόκριση θα κριθεί, την Πέμπτη (19/11), κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ.

Κατά το πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς έφτασε να προηγείται με 3-0, προτού αντιδράσει πρόσκαιρα ο Ρούμπλεφ και μειώσει σε 3-1, αφού ο Έλληνας τενίστας δεν άργησε να διαμορφώσει το 6-1.

Ο Ρούμπλεφ προηγήθηκε με 3-2, κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το προβάδισμα με 4-3, προτού ο Ρώσος τενίστας αξιοποιήσει τα λάθη του Έλληνα πρωταθλητή, κάνει το 6-4 και ισοφαρίσει το ματς.

Έτσι, η αναμέτρηση κρίθηκε στο τρίτο σετ, με τον Ρούμπλεφ να προηγείται με 3-2, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε (3-3) και έκτοτε οι δύο τενίστες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ.

Ως εκ τούτου, το τρίτο σετ οδηγήθηκε στο tie break, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 5-2, αλλά ο Ρούμπλεφ είχε ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 5-5.

Στη συνέχεια, ο Ρώσος πήρε το προβάδισμα με 6-5, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη του και όχι μόνο εξισορρόπησε την κατάσταση (6-6), αλλά έφτασε στην κατάκτηση του σετ και του παιχνιδιού.