20:08 26 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι, που παρατάχθηκαν χωρίς πέντε παίκτες, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους Βάσκους στο ΣΕΦ και υποχρεώθηκαν στην τέταρτη ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε να παίξει με την Μπασκόνια στο ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική της Euroleague χωρίς τους Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, Έλις και ουσιαστικά δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τους Βάσκους χάνοντας με 76-90 και έχοντας πλέον ρεκόρ 5-4.

Ο πανύψηλος Φαλ έβαλε τις βάσεις στο πρώτο μέρος και μετά ανέλαβαν δράση οι Ντράγκιτς (στο τέλος) και Χένρι που τελείωσε με 17 πόντους και 11 ασίστ.

Από τον Ολυμπιακό πάλεψαν οι Πρίντεζης και Σλούκας.

Φαλ, ο τιμωρός

Με 4/5 ελληνική πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, Σλούκα, Κόνιαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάρτιν. O Πρίντεζης ξεκίνησε με 5 προσωπικούς πόντους, όμως σε καλή βραδιά έδειξε και η περιφέρεια της Μπσσκόνια με Γκεντράιτις και Βιλντόσα για το 8-10 στο 5' με τον Αργεντινό να ξεκινάει ορεξάτος. Ο Φαλ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα κενά στη ρακέτα του Ολυμπιακού με 4 σερί πόντους (11-15 στο 7') έχοντας ήδη φτάσει τους 7π και τα 5 ριμπάουντ. Η Μπασκόνια έφτασε στο 15-20 με τρίποντο του Πίτερς με τον ίδιο να γράφει το 15-23 του πρώτου δεκαλέπτου με γκολ φάουλ. Ο Ολυμπιακός σούταρε στο μεταξύ 6/18 σουτ (3/11 δίποντα).

Από το κακό στο χειρότερο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ακόμα χειρότερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Στο 13' το σκορ είχε γίνει ήδη 17-30 με τον Φαλ να κάνει πάρτι και τη διαφορά να φτάνει στους 14 λίγο μετά (19-33) και τον Μπαρτζώκα να ψάχνει απεγνωσμένα λύσεις έχοντας πέντε παίκτες μείον. Ο Μάρτιν πάλευε μόνος με Φαλ και Τζακίρι, με τον τελευταίο να κάνει το 21-40 σαν σε προπόνηση στο 17' και τους Βάσκους να έχουν 6-23 επιμέρους σκορ. Τα λάθη έφεραν νεύρα και τεχνική ποινή προς το φινάλε με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -16 (31-47).

Έβγαλε σφυγμό

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έριξε τη διαφορά στους 10 (44-54 στο 25'), όμως ήθελε πολλή δουλειά στην άμυνα για να γυρίσει ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι σούταραν 15/20 δίποντα, παρότι η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε δείξει σημάδια βελτίωσης. Η διαφορά κυμαινόταν στους +/- 10 πόντους με τους γηπεδούχους να μην καταθέτουν τα όπλα και τον Πρίντεζη να γράφει το 58-67 στο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν σκορ περιόδου 27-20, αλλά ο Πρίντεζης των 15 πόντων και των 5 ριμπάουντ ήθελε και άλλο στήριγμα.

Δεν έφτανε η προσπάθεια

Με 2/2 του Μάρτιν ο Ολυμπιακός μείωσε 60-67 και μετά ο Σπανούλης χτύπησε άθελά του τον Πίτερς στο πρόσωπο, έχοντας όμως σφυριχτεί φάουλ στον Αμερικανό. Τελικά, δόθηκε απλό φάουλ του Πίτερς και αντιαθλητικό του Σπανούλη. Ο Πίτερς έβαλε τις βολές για το 60-69 και ο Χένρι μετά έκανε το 60-71 με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ.

Στα 7'35'' ο Σπανούλης έκανε λάθος και ο Ντράγκιτς έβαλε τρίποντο-μαχαιριά για το 60-74 και μετά έβαλε και ο Πολονάρα για το 60-77, με τους Βάσκους να έχουν σερί 0-8. Ο Ντράγκιτς στο 35' με νέο τρίποντο έκανε το 63-81 με τον Ολυμπιακό με ένα 4-0 να κάνει το 67-81 στο 36'. Ο ΜακΚίσικ στα 2'32'' μείωσε 71-81 όμως μετά ο Πίτερς με τρίποντο έκανε το 71-84 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 76-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90