03:35 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» απόψε (22:00) σε περίπτωση νίκης ή ισοπαλίας κόντρα στους Γάλλους σφραγίζουν την 3η θέση και το Europa League κι ελπίζουν και για πρόκριση στους 16.

Χαρακτήρα «τελικού» έχει η αποψινή αναμέτρηση της Μαρσέιγ με τον Ολυμπιακό στο «Βελοντρόμ» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Champions League.

Κατ' αρχάς, η γαλλική ομάδα δεν έχει περιθώρια για άλλο αποτέλεσμα, καθώς έχει 0 βαθμούς και ιδανικά πλην των τριών βαθμών θέλει και νίκη με 2-0 για να βάλει κάτω τον Ολυμπιακό στην ισοβαθμία (στην πρεμιέρα οι νταμπλούχοι είχαν νικήσει με 1-0).

Τι θέλει ο Ολυμπιακός για την 3η θέση

• Σε περίπτωση νίκης ή και ισοπαλίας στην Μασσαλία, τότε από απόψε θα έχει εξασφαλίσει την 3η θέση και το Europa League.
  • Αν ηττηθεί από την Μαρσέιγ με ένα γκολ, τότε οι δύο ομάδες θα ισοβαθμήσουν, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (στο -5 οι ερυθρόλευκοι στο -9 οι Μασσαλοί). Επομένως, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στα ματς Ολυμπιακός – Πόρτο και Σίτι - Μαρσέιγ: Ο Ολυμπιακός θα τερματίσει τρίτος, αν φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από τους Γάλλους την τελευταία αγωνιστική ή ακόμα και το ίδιο αποτέλεσμα (π.χ. να φέρει εκείνος ισοπαλία με την Πόρτο και να λήξει ισόπαλο το Σίτι – Μαρσέιγ), γιατί υπερέχει στη συνολική διαφορά των γκολ.
  • Για τον Ολυμπιακό υπάρχει το σενάριο πρόκρισης, ακόμα και αν ηττηθεί απόψε με δύο γκολ. Σε αυτή την περίπτωση, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς θα χρειαστεί οπωσδήποτε να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Πόρτο από αυτό που θα πάρει η Μαρσέιγ στην Αγγλία εναντίον της Σίτι.
    Ο Ματιέ Βαλμπουενά στο Ολυμπιακός - Ομόνοια
    © Φωτογραφία : INTIME Sports/Chrysochoidis Grigoris

Πώς ελπίζει για τη 2η θέση

Υπάρχουν δυο προαπαιτούμενα για αυτό το σενάριο: Να νικήσει απόψε ο Ολυμπιακός και να χάσει η Πόρτο από τη Σίτι.

Εφόσον συμβούν αυτά, θα πρέπει να κερδίσει την Πόρτο στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τρία γκολ διαφορά την τελευταία αγωνιστική ή με δύο, εφόσον απόψε οι «δράκοι» ηττηθούν με πολλά γκολ από την Σίτι ή ο Ολυμπιακός συντρίψει την Μαρσέιγ στην Γαλλία, έτσι ώστε οι ερυθρόλευκοι να υπερέχουν στο «goal average».

Αυτή τη στιγμή η Πόρτο είναι στο +5 και ο Ολυμπιακός στο -5 στα γκολ.

Ο Ισπανός Χεσούς Χιλ Μανθάνο είναι ο διαιτητής, ενώ θα έχει ως βοηθούς τους συμπατριώτες του Άνχελ Νεβάδο και Χοσέ Ναράνχο.

VAR θα είναι ο Ρικάρντο ντε Μπούργος Μπενγκοετσέα, ενώ AVAR ο Ινίγο Πριέτο. Επίσης Ισπανοί. Τέταρτος ο Ιταλός, Φάμπιο Μαρέσκα.

Νεα μηνύματα
  • 23:56
    Ο Βρουσάι στο Μαρσέιγ - Ολυμπιακός

Μαρσέιγ - Ολυμπιακός 2-1: Το VAR τον έστησε στα 11 βήματα, αλλά ελπίζει - Τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League αντιμετώπισε τη Μαρσέιγ στη Γαλλία και παρότι προηγήθηκε, έχασε με 2-1 με δύο πέναλτι μέσω VAR. Κρατάει την 3η θέση στα χέρια του.

• 23:46

89' Κίτρινη στον Σακάι.

• 23:42

85' Ο Γκέιγ αντί του Ρονζιέ

• 23:36

79' Εκτός ο Εμβιλά, εντός ο Μασούρας

• 23:34

78' Σέντρα του Φορτούνη στα χέρια του Μανταντά

• 23:34

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό

• 23:31

Ο Σα ακούμπησε λίγο την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να την διώξει

• 23:31

75' Γκολ για τη Μαρσέιγ 2-1

• 23:28

72' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Μαρσέιγ

• 23:25

Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι είναι στο 0-0

• 23:23

Η ισοφάριση της Μαρσέιγ

• 23:20

62' Κίτρινη στον Καμαρά

• 23:19

61' Πλασέ του Σανσόν μπλόκαρε ο Σα.

• 23:19

Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας.

• 23:13

56' Ο Σανσόν αντί του Κουζάνς

• 23:12

Αυτό είναι το πρώτο γκολ της Μαρσέιγ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ

• 23:11

Φοβερή εκτέλεση για τον Γάλλο και 1-1

• 23:11

55' Γκολ για τη Μαρσέιγ

• 23:10

Μεγάλο λάθος του Σισέ η ανατροπή αυτή

• 23:10

Ο Παγιέ θα το εκτελέσει

• 23:09

54' Πέναλτι για τη Μαρσέιγ

• 23:07

Ντρέγκερ, Μασούρας και Πέπε σηκώθηκαν για ζέσταμα.

• 23:02

Το Πόρτο - Σίτι είναι στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο.

• 23:02

Ο Θανάσης Ανδρούτσος προθερμαίνεται για τον Ολυμπιακό.

• 23:02

Ξεκίνησε το ματς

• 23:01

46' Ο Ζερμέν στη θέση του Μπενεντέτο

• 23:01

Αλλαγή για τη Μαρσέιγ

• 23:00

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το β' μέρος

• 22:46

45+1' 0-1 ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

• 22:42

Το πολύ ωραίο γκολ του Καμαρά

• 22:39

38' 0-1 Εκτέλεση φάουλ του Παγέ από τα αριστερά, με δυσκολία ο Σεμέδο σε κόρνερ

• 22:38

Είναι το πρώτο γκολ του Μαντί Καμαρά στην Ευρώπη και φυσικά ο Βρουσάι κάνει ντεμπούτο με ασίστ

• 22:33

33' ΓΚΟΛ Ολυμπιακός 0-1

Ο Καμαρά με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και αριστερά κάνει το 0-1 μετά από την ασίστ του Βρουσάι. Πολύ ωραίο γκολ στην κόντρα που ξεκίνησε από τον Φορτούνη

• 22:32

30' 0-0 Ο Φορτούνης στην περιοχή της Μαρσέιγ από αριστερά, δίνει στον Αραμπί, σε κόρνερ ο Τσαλέτα-Τσαρ.

• 22:29

Πλησιάζουμε στο 30λεπτο, πάντα το 0-0, όπως και το Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι

• 22:26

Η Μαρσέιγ πατάει καλύτερα στα τελευταία λεπτά αλλά δεν απειλεί τον Σα

• 22:26

25' 0-0 Άστοχο σουτ του Ρονζιέ λίγο έξω από την περιοχή

• 22:20

Στο 20' του αγώνα παραμένει το 0-0

• 22:19

19' 0-0 Ο Τοβέν κλέβει την μπάλα και βγαίνει μπροστά, όμως δεν κάνει καλό σουτ και ο Σα είναι σε ετοιμότητα

• 22:18

Ο Ολυμπιακός μετά το 10' έχει αναλάβει τα ηνία του ματς

• 22:17

16' 0-0 Πλασέ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει στον Σακάι και πάει κόρνερ.

• 22:13

13' 0-0 Ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού από δεξιά, σέντρα του Φορτούνη και κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μπλοκάρει ο Μανταντά.

• 22:11

11' 0-0 Δυνατό σουτ του Βρουσάι, η μπάλα κοντράρει στον Τσαλέτα-Τσαρ

• 22:09

Συμπληρώνεται το πρώτο 10λεπτο, με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί κάπως καλύτερα την μπάλα

• 22:07

Τίποτα το ιδιαίτερο ακόμα στο ματς, παραμένει το 0-0 μετά το 5λεπτο

• 21:59

1' 0-0 Έναρξη του αγώνα