22:24 05 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 10

Η γερμανική ομάδα επικράτησε στην Τουρκία της Μπασακσεχίρ με 4-3 στις καθυστερήσεις και πιέζει την Παρί, ενώ η ρωσική ομάδα νίκησε τη Ρεν και πήρε την τρίτη θέση.

Στους δύο αγώνες που άνοιξαν την αυλαία των ματς της Τετάρτης για την 5η αγωνιστική του Champions League Κρασνοντάρ και Λειψία ήταν οι κερδισμένες.

Η ρωσική ομάδα με όμορφο και παλικαρίσιο γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 71' νίκησε στην έδρα της τη Ρεν με 1-0 και κατέκτησε την 3η θέση στον 5ο όμιλο παίρνοντας την πρόκριση για τον Europa League, αφήνοντας ουραγούς τους Γάλλους.

Τσέλσι και Σεβίλλη έχουν ήδη προκριθεί και μονομαχούν απόψε για την πρωτιά.

Πιο ενδιαφέρον είχε ο αγώνας στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στην Μπασακσεχίρ και στη Λειψία.

Οι Γερμανοί έδειξαν να καθαρίζουν νωρίς με τα γκολ των Πόουλσεν στο 26' και του Μουκιέλε στο 43' , όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καχβετσί μείωσε σε 2-1.

Ο Ντάνι Όλμο στο 66' ξανάδωσε προβάδισμα δυο γκολ στη Λειψία, αλλά πάλι ο Καχβετσί στο 72' μείωσε σε 2-3, κάνοντας το ντέρμπι στο τέλος. Στο 85' ο φανταστικός απόψε Τούρκος μέσος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε χατ-τρικ για το 3-3, όμως ένας Νορβηγός επιβεβαίωσε τη ρήση του Λίνεκερ για τους Γερμανούς και ο Σόρλοθ στο 90+2' έκανε το 3-4.

Η Μπασακσεχίρ είναι οριστικά 4η στον όμιλο, ενώ αν η Παρί δεν νικήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατά μεγάλο ποσοστό αποκλείεται από τους 16.