16:03 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 0 0

Ο «Δικέφαλος» απόψε (22:00) στη Λευκωσία χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη κόντρα στους Κύπριους για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Η πρόκριση του ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του Europa League περνάει και από τη Λευκωσία, καθώς απόψε (22:00) χρειάζεται τη νίκη κόντρα στην Ομόνοια για να παραμείνει «ζωντανός».

Ο Πάμπλο Γκαρσία έχει στη διάθεση του τον Δημήτρη Γιαννούλη, όχι όμως και τον τιμωρημένο Ντούγκλας Αουγκούστο, ενώ στη Θεσσαλονίκη έμεινε ο Βιεϊρίνια που έχει υποστεί θλάση.

Αναλυτικά η αποστολή: Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Ουαγκέ, Ροντρίγκο, Λύρατζης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Εσίτι, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Νινούα, Σβαμπ, Βρακάς, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι, Τζόλης, Τσόλακ, Κούτσιας.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Άγγλος Πόουσουν, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπετς, Χάσιν και τέταρτο τον Μάντλεϊ επίσης από την Αγγλία.

Τα σενάρια πρόκρισης

Αν ο ΠΑΟΚ κάνει το 2x2, νικήσει απόψε και την άλλη βδομάδα στη Γρανάδα, προκρίνεται ό,τι και αν γίνει στα άλλα ματς. Στην περίπτωση που νικήσει την Ομόνοια και έρθει ισόπαλος με τη Γρανάδα, τότε θέλει απόψε ήττα της Αϊντχόφεν από την ισπανική ομάδα, καθώς ακόμη και σε περίπτωση νίκης των Ολλανδών επί της Ομόνοιας στο φινάλε του ομίλου, θα προκύψει ισοβαθμία στους 9 βαθμούς και σ’ αυτή την περίπτωση οι Θεσσαλονικείς υπερτερούν της PSV.

To ίδιο θα ισχύει και σε περίπτωση που ο ΠΑΟΚ έρθει ισόπαλος με την Ομόνοια και κερδίσει τη Γρανάδα την τελευταία αγωνιστική στην Τούμπα. Αν οι Ισπανοί, που μόνο αδιάφοροι δε θα είναι, έχουν κερδίσει την Αϊντχόφεν, τότε η νίκη θα δώσει το εισιτήριο της πρόκρισης στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Με δύο στα δύο ο ΠΑΟΚ περνάει ακόμα και αν η Αϊντχόφεν κάνει κι αυτή δυο νίκες.

• 23:53

90+5' 2-1 ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

• 23:50

Είμαστε ήδη στο 5λεπτο των καθυστερήσεων

• 23:43

85' 2-1 Αλλαγή ΠΑΟΚ. Ο Ασάντε αντί του Λοΐζου

• 23:41

84' ΓΚΟΛ η Ομόνοια! 2-1

Ο Τζόρντι Γκόμεθ εκτελεί εύστοχα για το 2-1

• 23:40

83' 1-1 ΠΕΝΑΛΤΙ του Καντουρί στον Λοΐζου

• 23:39

Όπως είναι τώρα τα πράγματα, για να προκριθεί ο ΠΑΟΚ θέλει νίκη με τη Γρανάδα και νίκη της Ομόνοιας επί της Αϊντχόφεν

• 23:36

79' 1-1 Αλλαγή ΠΑΟΚ. Ο Τσιγγάρας βγαίνει και μπαίνει ο Μπίσεσβαρ

• 23:32

75' 1-1 Κίτρινη στον Γιαννούλη, χάνει το ματς με τη Γρανάδα

• 23:26

68' 1-1 Ωραίο γύρισμα του Τζόλη μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ

• 23:22

64' 1-1 Κίτρινη στον Α. Ζίβκοβιτς

• 23:21

Παραμένει το Γρανάδα - Αϊντχόφεν 0-1

• 23:19

Η μεγάλη ευκαιρία και το δοκάρι των Κυπρίων

• 23:16

59' 1-1 Τριπλή αλλαγή Ομόνοια. Μπαίνουν Ντούρις, Τζόρντι Γκόμεθ και Λέτσιακς αντί των Σενέ, Κουσουλού και Κίκο

• 23:14

56' 1-1 Κίτρινη στον Κρέσπο

• 23:07

50' 1-1 Τραγικό λάθος του Κρέσπο και δοκάρι με τον Τζιωνή για την Ομόνοια, έπειτα από απόκρουση του Ζίβκοβιτς στο σουτ του Σενέ στο τετ-α-τετ

• 23:05

47' 1-1 Κόρνερ από τον Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι ο Ελ Καντουρί τη στέλνει άουτ από την κεφαλιά πάσα του Βαρέλα

• 23:05

46' 1-1 Έναρξη δευτέρου μέρους

• 23:04

46' 1-1 Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ Γιαννούλης να παίρνει τη θέση του Ουαγκέ και ο Μουργκ του Σβαμπ

• 22:59

Το τρομερό γκολ του ΠΑΟΚ για το 1-1

• 22:50

3-9 οι τελικές και 26%-74% η κατοχή

• 22:46

45+2' 1-1 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΑΟΚ 1-1

• 22:44

Γρανάδα - Αϊντχόφεν 0-1

• 22:38

39' 1-1 ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ

Ίσως το πιο ωραίο φετινό γκολ του ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη να φτάνει τα 3 γκολ στην Ευρώπη. Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καταλήγει στα πόδια του Τζόλη, με τον νεαρό να βρίσκει δίχτυα με σουτ από το ύψος του πέναλτι

• 22:34

34' 1-0 ΔΟΚΑΡΙ ο Κρέσπο. Ο Ισπανός από κοντά πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα γλείφει το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ζίβκοβιτς εκτελεί το κόρνερ με το αριστερά από δεξιά, ο Σβαμπ πιάνει την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Κρέσπο υπό πίεση τη δεύτερη

• 22:33

34' 1-0 Παραλίγο το 1-1 σε προσπάθεια του Χούμποτσαν να διώξει, η μπάλα κόρνερ

• 22:32

32' 1-0 Καλή συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ, σέντρα του Ουαγκέ, σε κόρνερ οι της Ομόνοιας

• 22:30

31' 1-0 Από μία κίτρινη κάρτα σε Σενέ και Ελ Καντουρί

• 22:29

Πλησιάζουμε στο ημίωρο παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια

• 22:25

Ο ΠΑΟΚ έχει 71% κατοχή αλλά δεν απειλεί

• 22:22

22' 1-0 Καλό σουτ του Ζίβκοβιτς, η μπάλα περνάει άουτ

• 22:20

21' 1-0 Αναγκαστική αλλαγή η Ομόνοια. Ο Σέχου στη θέση του τραυματία Κακκουλή

• 22:19

Το γκολ της Ομόνοια για το 1-0 στο 9'

• 22:17

18' 1-0 Η Ομόνοια έχει φέρει το ματς εκεί που θέλει

• 22:14

Εσωτερική αλλαγή στον ΠΑΟΚ. Ο Κρέσπο πήγε δεξί στόπερ και ο Βαρέλα αριστερό

• 22:09

9' 1-0 ΓΚΟΛ η Ομόνοια

Ο Κακκουλή μετά την ασταθή απόκρουση του Ζίβκοβιτς κάνει το 1-0. Σουτ του Σένε έξω από την περιοχή απόκρουση από τον Ζίβκοβιτς, παίρνει ριμπάουντ ο Κακουλή και κενή εστία ανοίγει το σκορ.

• 22:07

7' 0-0 Σέντρα στην περιοχή, διώχνει με υπερπροσπάθεια ο Λανγκ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Σφιντέρσκι άουτ

• 22:06

6' 0-0 Ο Ουαγκέ σεντράρει από τα δεξιά, ο Λούφτνερ παραλίγο αυτογκόλ με κεφαλιά

• 22:03

4' 0-0 Κι άλλη ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Κακκουλής βγαίνει από αριστερά, περνά τον Ουαγκέ, ο Λοΐζου δεν μπορεί στο δεύτερο δοκάρι να πιάσει το σουτ

• 22:01

2' 0-0 Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Χούμποτσαν, από λάθος έξοδο του Ζίβκοβιτς, άουτ στην έξω πλευρά των διχτύων

• 22:00

1' Έναρξη του αγώνα

Φάση από το ΑΕΚ - Μπράγκα

ΑΕΚ - Μπράγκα 2-4: Είπε αντίο στο Europa League με τεσσάρα - Τα καλύτερα στιγμιότυπα

Η ΑΕΚ φιλοξένησε την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και ήθελε μόνο τη νίκη, αλλά αποχαιρέτησε τη διοργάνωση χάνοντας με 4-2.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:46

Η προθέρμανση των παικτών του ΠΑΟΚ

• 21:44

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας ματς στη διοργάνωση

• 21:43

Στο άλλο ματς του 5ου ομίλου, η Γρανάδα φιλοξενεί την Αϊντχόφεν

• 21:34

Η Ομόνοια θα παραταχθεί με 5-4-1

Ο Φαμπιάνο κάτω από την εστία και στο κέντρο της άμυνας τριάδα οι Χούμποτσαν, Λανγκ και Λούφτνερ με τους Κούσουλο και Κίκο στα μπακ. Ο Τζιωνής με τον Βίτορ Γκόμες τα αμυντικά χαφ, στις πτέρυγες οι Λοΐζου και Κακκουλή και μπροστά ο Σενέ.

• 21:25

Έντονη η βροχή στο γήπεδο της Λευκωσίας αυτή την ώρα.

• 21:15

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον (Αγγλία)

Βοηθοί: Λι Μπετς (Αγγλία), Ιαν Χούσιν (Αγγλία)

4ος διαιτητής: Άντριου Μάντλεϊ (Αγγλία)

• 21:13

Στην Τούμπα στην πρεμιέρα οι δυο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 1-1

Ο Ίνγκασον στο ΠΑΟΚ - Ομόνοια

Europa League: Στάση... Ομόνοια για τον ΠΑΟΚ - Τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ο ΠΑΟΚ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League υποδέχθηκε στην άδεια Τούμπα την Ομόνοια και έφερε ισοπαλία με 1-1. Σκόραρε για την ελληνική ομάδα ο Μουργκ.