08:05 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 20

Έπειτα από τρεις σερί ήττες, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας της ρωσικής ομάδας με μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα.

Με τα αποψινά ποσοστά που είχε ο Ολυμπιακός και δη την ευστοχία έξω από τα 6,75 ήθελε μεγάλη «αυτοκτονία» στην άμυνα για να χάσει. Όταν στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα έσφιξε και κόπηκε η δημιουργία από τον Σβεντ, η νίκη ήρθε εύκολα κόντρα στη Χίμκι στη Μόσχα. Τρομερή εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 25 πόντοι (5/6 τρ.), 5 ασίστ και κυρίως μηδέν λάθη με συμπαραστάτη τον φορμαρισμένο Βεζένκοφ και πολύ καλό τον Έλις.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είναι στο 8-8 στη Euroleague και έπειτα από τρεις σερί ήττες επέστρεψαν στα ροζ φύλλα στη 17η αγωνιστική και έκλεισαν το 2020 με νίκη.

Όπως με τη Φενέρ

Σλούκας, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζης και Έλις ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού με τον επανακάμψαντα Έλληνα φόργουορντ να επιστρέφει ορεξάτος με δύο τρίποντα (4-8 στο 4'). Όπως και με τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο 10λεπτο, οι ερυθρόλευκοι ήταν εύστοχοι έξω από τα 6,75, όμως το σκορ ήταν 16-16 (6'). Το δεκάλεπτο έληξε 23-36 με την ομάδα του Μπαρτζώκα να μην κεφαλαιοποιεί την ευστοχία του για να χτίσει μια μεγαλύτερη διαφορά.

Μπροστά έβαζε, πίσω έμπαζε

Ο Σβεντ με τρία μαζεμένα τρίποντα έγραψε το 35-30, ενώ Σπανούλης και Σλούκας ήταν μαζί στο παρκέ, όμως το σημαντικό ήταν να μην έβρισκε ρυθμό ο Ρώσος που είχε ήδη 3/4 και 14π. Ο Ολυμπιακός ανάγκασε τη Χίμκι σε λάθη ισοφαρίζοντας 35-35 με ένα ξέσπασμα του Σπανούλη αλλά οι Ρώσοι με ένα γρήγορο 8-0 έκαναν το 43-35 στο 16'. Όσα και να έβαζε μπροστά η επίθεση, στην άμυνα δεν υπήρχε συνέπεια με τη Χίμκι να είναι συνεχώς μπροστά με 4-5 πόντους. Ο Σπανούλης με τρίποντο από τα 9 μέτρα ισοφάρισε 48-48 στο 1'30'' για το ημίχρονο, ενώ με άλλο ένα τρίποντο του φοβερού κι απόψε Βεζένκοφ προσπέρασε (48-51) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 50-51 και την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει 9/15 τρίποντα.

Δεκάλεπτο για Όσκαρ

Πάλι με δυο σερί τρίποντα (Τζένκινς, Σλούκας) ο Ολυμπιακός πήγε στο +5 (52-57) στο 22' έχοντας πια 11/17, ενώ επίσης καλό νέο ήταν πως η Χίμκι άρχιζε να κάνει πιο συχνά λάθη. Οι ερυθρόλευκοι με στοιχειωδώς καλή άμυνα στο pick n roll διατηρούσαν μια μικρή διαφορά (58-63 στο 25') και 61-66 στο 27', με την ελληνική ομάδα να εξακολουθεί να σουτάρει καλά (3/3 ο Σλούκας και 11/19). Με μεγάλο τρίποντο του Χάρισον έγινε το 64-71 στο 28', ενώ ο πολύ θετικός απόψε Έλις έγραψε το 64-73. Πάλι ο Χάρισον με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους +12 (64-76) με την περίοδο να λήγει 64-78.

Το πήγε όπως έπρεπε

Ο Ολυμπιακός με το 68-81 στο 32' έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση αν και το ματς ήθελε προσοχή. O Βεζένκοφ με το 16ο (!) τρίποντο της ομάδας απόψε (ισοφάριση ρεκόρ) έκανε το 70-86 και πλέον η νίκη αυτή δεν χανόταν για τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Μπαρτζώκα κινούταν σε ρυθμούς 100άρας (80-92 στο 35'), όπως και έγινε με φόλοου του Έλις στο 1'20'' για τη λήξη για το 84-100 με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 88-105.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105