18:13 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 10

Το Λαύριο συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στην Basket League επικρατώντας και του Τριφυλλιού μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ με μεγάλη εμφάνιση.

Το Λαύριο συνεχίζει τη φοβερή του πορεία στο πρωτάθλημα της Basket League, καθώς μετά την ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό με 92-82, κάνοντας την έκτη σερί νίκη.

O Παναθηναϊκός παρά το καλό ξεκίνημα 2-9 ισοφαρίστηκε χάρη στο ξέσπασμα του Μουράτου, αλλά το Τριφύλλι με ένα 10-0 έκλεισε το δεκάλεπτο 19-9.

Το β’ δεκάλεπτο ήταν «run n gun», με το Λαύριο να μειώνει στο καλάθι (29-31), όμως ο Νέντοβιτς πήρε τα πάνω του και το ημίχρονο έκλεισε στο +9 για την ομάδα του Βόβορα (32-41).

Ωραίο ματς έγινε και στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Κάρτερ με απίστευτο έμμεσο τρίποντο έκανε το 51-55, ενώ Ντιαλό και Ντέιβις το 56-55. Ο Κόζι σημείωσε ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά με 5 το Λαύριο (64-59).

Η ομάδα του Σερέλη με ένα 5-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πήρε διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (69-59), ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος έφτασαν στο +14 (79-65).

O Παναθηναϊκός μείωσε στους 8 (79-71), με τον Κόζι να απαντά με τρίποντο-μαχαιριά ανεβάζοντας πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (82-71). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 με τον Ουάιτ (82-75), ωστόσο δεν κατάφερα να πλησιάσει περισσότερο γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82