19:12 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 0 0

Οι «κίτρινοι» μετά την ήττα στη Λαμία επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των Θεσσαλών στο «Κλ. Βικελίδης» με γκολ των Σάσα και Μπερτόγλιο.

Ο Άρης χωρίς να εντυπωσιάσει επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί του Βόλου στο «Κλ. Βικελίδης» για την 15η αγωνιστική της Super League.

Τα γκολ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, σημείωσαν οι Σάσα και Μπερτόγλιο.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης πήγε στους 32 βαθμούς, έξι πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ ο Βόλος παρέμεινε στους 19.

Μπορούσε και άλλο

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και πριν περάσουν 20 λεπτά κατάφερε να σκοράρει. Στο 18' ο κορυφαίος των γηπεδούχων Γκανέα γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Σάσα που πλάσαρε όμορφα τον Κλέιμαν, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Λίγο μετά στο 23' παραλίγο να γίνει το 2-0, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε το σουτ του Μάνου. Στο 38' ο Σάντε Σίλβα από αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Το καθάρισε ο Μπερτόγλιο

Η ομάδα του Μάντζιου στο ξεκίνημα του β' μέρους έχασε εκ νέου ευκαιρίες, στο 48' με τον Μάνο και στο 51' με τον Σάντε Σίλβα, που αστόχησε σε τετ-α-τετ, με το ρευστό 1-0 να παραμένει.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντεπιτεθεί για την ισοφάριση με τον ρυθμό να πέφτει στη συνέχεια με πολλά μαρκαρίσματα και νεύρα εκατέρωθεν. Μετά τις αλλαγές των δυο ομάδων, στο 80' ο Κλέιμαν νίκησε τον Μπερτόγλιο στο τετ-α-τετ, όμως στο επόμενο λεπτό ο Αργεντινός πήρε το αίμα του πίσω και με ωραία εκτέλεση έκανε το 2-0, με το σκορ να μένει ως το τέλος.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Σάσα (90’+2’ Τσαγκαλίδης), Ματίγια, Γκάμα (73’ Τζέγκο), Ματέο (73’ Μπερτόγλιο), Σίλβα (88’ Λόπεθ), Μάνος (74’ Μαντσίνι).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσεθ, Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος, Δουβίκας, Μπαρτόλο (88’ Γκρίλο), Περέα (74’ Μαρτίνες), Μπουένο (46’ Σάντος).