12:40 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας και όχι μόνο νίκη με κορυφαίο τον Σλούκα και καθοριστικότατους τους Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη.

Με Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ στην παράταση ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 87-89.

Το ματς στο Τελ Αβίβ δεν ήταν καλό ποιοτικά (19 λάθη ο Ολυμπιακός, 20 η Μακάμπι) ήταν όμως δραματικό σε εξέλιξη και κρίθηκε στην παράταση υπέρ των ερυθρόλευκων που σκαρφάλωσαν στο 10-8.

Η Μακάμπι με 2/4 βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς και στην παράταση καθάρισαν για την ομάδα του Μπαρτζώκα οι Βεζένκοφ (8π. 7 ριμπ.) και κυρίως ο Λαρεντζάκης που έκανε ρεκόρ με 13π.

Ο Σλούκας πήρε μπρος στο δεύτερο μέρος και σημείωσε 21π., δίνοντας και 11 ασίστ, όμως έκανε και 6 λάθη. Ο Ουίλμπεκιν έβαλε 25 πόντους, αλλά είχε 3/12 τρίποντα και στο τέλος έχασε τη μοιραία βολή, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που ήταν άψογος από τη γραμμή.

Μόνο με Πρίντεζη

Σλούκας, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλος, Πρίντεζης, Έλις ήταν η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού. Ρεσιτάλ κακού μπάσκετ είδαμε στο ξεκίνημα με τους ερυθρόλευκους να μένουν σχεδόν 4 λεπτά  χωρίς να σκοράρουν με το σκορ να είναι 2-2.

​Η ελληνική ομάδα είχε τρία λάθη σε αυτό το διάστημα, όμως το κακό ήταν πως η Μακάμπι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση (10-6) στο 5’, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός σούταρε 3/7 χάνοντας και δυο ελεύθερα τρίποντα. Ο Ουίλμπεκιν είχε ζεσταθεί (7π.) με το σκορ να γίνεται 16-8 (7’), αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα χάρη σε καλές άμυνες μείωσαν 16-13 με τον Πρίντεζη να έχει 9 και το δεκάλεπτο να λήγει 18-13.

Πάλι καλά

Ακόμα πιο άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται γρήγορα στο -9 (25-16) κι έχοντας ψηλό σχήμα (Βεζένκοβ, Ζαν Σαρλ, Μάρτιν).

Ο Γιώργος Πρίντεζης στο Ολυμπιακός - Μπάγερν
© Φωτογραφία : INTIME Sports/MATTHAIOS YORGOS

Ο ΜακΚίσικ έδωσε λύσεις με 8 σερί πόντους (27-22) αλλά ήταν μόνος με τους ερυθρόλευκους να έχουν 1/8 τρίποντα. Η Μακάμπι εκμεταλλευόμενη την αφλογιστία του Ολυμπιακού κρατούσε πάντα τη διαφορά (37-28 στο 17’) με τον Ουίλμπεκιν να έχει 12π. Αξιοσημείωτο ότι μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πάρει κανένα επιθετικό ριμπάουντ με το ημίχρονο να λήγει 40-33. Άσχημα τα πράγματα για την ελληνική ομάδα που πήγε στα αποδυτήρια με 1/8 τρίποντα, 9 λάθη και 5 ασίστ.

Ξύπνησε ο Σλούκας

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος, έβγαλε και πάλι καλές άμυνες και ισοφάρισε 40-40, με τη Μακάμπι από το 23’ να έχει επίσης από 4 ομαδικά ήδη. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός έκανε δυο σερί λάθη κι ο Έλις αντιαθλητικό με το σκορ να γίνεται 48-42. Χάρη στο μπόνους των βολών (και τρίτο φάουλ του Ντόρσεϊ) η ελληνική ομάδα μείωσε πάλι στο καλάθι (48-46 στο 26’) και με δεύτερο τρίποντο του Σλούκα πέρασε μπροστά (48-49). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έκανε πάλι τρία σερί λάθη (14 συνολικά), με τη φοβερή του άμυνα να πηγαίνει στράφι και να βρίσκεται πάλι πίσω (52-49) και το δεκάλεπτο να λήγει 55-52.

Κανονικό θρίλερ και παράταση

Η ομάδα του Μπαρτζώκα με ένα γρήγορο 6-0 πέρασε μπροστά 55-58 στο 32’ κι έδειχνε να χτίζει μομέντουμ (57-60 στα 6’30’’). Μετά το 5ο λάθος του Σλούκα η Μακάμπι έκανε το 61-60 αλλά δυστυχώς τα λάθη ήταν ασταμάτητα κι όλα έδειχναν φινάλε θρίλερ (61-62 στο 36’).  O Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 61-65 στα 3’20’’, αλλά με 1/2 βολές του Ουίλμπεκιν και φόλοου του Ζίζιτς το σκορ έγινε 64-65.

​Στο 1'54'' με το σκορ στο 66-67 ο Ζαν Σαρλ έκανε επιθετικό (αυστηρό, ήταν το 5ο) και ο Ουίλμπεκιν με μακρινό τρίποντο σημείωσε το 69-67. Στη συνέχεια ο Σλούκας πάτησε γραμμή, όμως προηγουμένως δεν δόθηκε καθαρό φάουλ. Ο ΜακΚίσικ έκανε πολύ λάθος επιλογή στην επίθεση και στα 59'' ο Χάντερ με 2/2 βολές έγραψε το 71-67, με τον Μάρτιν με φόλοου να κάνει το 71-69 στα 48''. Στα 24'' μετά το άστοχο τρίποντο του Κολοιάρο, ο Βεζένκοφ με 2/2 έφερε το ματς στα ίσα για το 71-71. Ο Ντόρσεϊ στα 19'' πήγε στη γραμμή και με 1/2 έκανε το 72-71, όμως χάθηκε το ριμπάουντ και στα 15'' ο Ουίλμπεκιν ξαναπήγε στη γραμμή κι έκανε το 73-71 με 1/2. Στα 2,9'' ο Σλούκας κέρδισε βολές και ισοφάρισε 73-73 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Με «Λάρι» και Βεζένκοφ

Στα 3'42'' ο Κολοιάρο έκανε 75-73 με τον Πρίντεζη να απαντά με τρίποντο για το 75-76. Ο Σλούκας με 2/2 βολές έδωσε αέρα τριών πόντων (75-78) με τον Ουίλμπεκιν να μειώνει από τη γραμμή στα 2'54'' σε 77-78. Μετά το 79-78 ο Λαρεντζάκης πήγε κι αυτός στη γραμμή στα 2'04'' κι έγραψε το 79-80. Ο Χάντερ στο 1'43'' με επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 81-80, όμως ο Λαρεντζάκης απάντησε με τρίποντο για το 81-83 και ο Κολοιάρο μετά έκανε επιθετικό φάουλ στο 1'12''. Στα 52'' ο Βεζένκοφ με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 81-86 με τον Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Στα 46'' ο Χάντερ με 2/2 έκανε το 83-86 και στα 20'' ο Χάντερ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό από χαμένο τρίποντο του Βεζένκοφ μείωσε 85-86. Στα 10,9'' πήγε στη γραμμή ο Λαρεντζάκης και με 2/2 έγραψε το 85-88 με τον Ουίλμπεκιν στα 7,2'' να πηγαίνει - σκανδαλωδώς - σε τρεις βολές, όμως έβαλε 2/3 και στα 3,5'' πάλι ο Λαρεντζάκης πήγε στη γραμμή για το 87-89 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89 (παρ.)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10