10:52 07 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 0 0

Ο Χασάν που είχε περάσει αλλαγή, σκόραρε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις και γλύτωσε τους ερυθρόλευκους από μια απρόσμενη γκέλα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

To 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα δεν ήταν πολύ κακό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, όμως αν το σημερινό ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα έληγε 0-0, θα ήταν σχεδόν σαν ήττα για τους νταμπλούχους. Όμως, ο Χασάν, που είχε μπει αλλαγή είχε άλλη άποψη και με κεφαλιά στο 90+4' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Η ομάδα του Μαρτίνς είχε ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι με τον Βαλμπουενά όμως δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ που λίγο έλλειψε να πάρει ένα μεγάλο βαθμό ουσίας και ψυχολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν φουλ επίθεση στο τέλος και φυσικά δικαιώθηκαν,

Ο Ολυμπιακός έκανε το 9x9 στην έδρα του και είναι στο +12 από ΑΕΚ και Άρη.

Ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι

Οι «ερυθρόλευκοι» ως συνήθως μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο είχαν τρεις καλές φάσεις για γκολ με τον Μασούρα (14’), τον Σισέ στην εξέλιξη της φάσης και το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 17’ από όπου καταλογίστηκε το πέναλτι. Ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε, όμως ο πρώην «ερυθρόλευκος» Χουτεσιώτης το απέκρουσε. Οι Γιαννιώτες είχαν τη δική τους στιγμή στις καθυστερήσεις, από ένα καλό σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή, που η μπάλα βρήκε στο σώμα του Σεμέδο και κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι σε κόρνερ.

Δοκίμασε τα πάντα

Φορτούνης και Καμαρά αντί Μπρούμα και Μπουχαλάκη ήταν οι κινήσεις του Μαρτίνς στην ανάπαυλα, ενώ στον ΠΑΣ ο Χουτεσιώτης που είχε ενοχλήσεις μετά τη σύγκρουσή του με τον Ελ Αραμπί στη φάση του πέναλτι, πέρασε εκτός, τη θέση του πήρε ο Αθανασίου.

Ο νεοεισελθών γκολκίπερ στο 53’ με μία τρομερή επέμβαση κράτησε το μηδέν στο κοντινό σουτ του Μασούρα. Στην εξέλιξη ο Ελ Αραμπί σκόραρε, όμως ελέω VAR το γκολ δεν μέτρησε.

H είσοδος των Καμαρά και Φορτούνη είχε βοηθήσει τον Ολυμπιακό, με τον Μαρτίνς στο 66’ να περνάει και τον Χασάν στη θέση του Μασούρα και τη διάταξη να γίνεται 4-4-2 με Βαλμπουενά αριστερά. Ο Πορτογάλος στο 72’ πέρασε και τον Βρουσάι, οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά και στο 79’ το πλασέ του Ελ Αραμπί πέρασε μόλις άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα όμως ο «συνήθης ύποπτος» Χασάν έδωσε τη λύση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Αιγύπτιος με κεφαλιά έκανε το 1-0 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (72΄ Βρουσάι), Σισέ, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46΄ Καμαρά), Βαλμπουενά (82΄ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας (66΄ Χασάν), Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (46΄ Αθανασίου), Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Λιάσος, Σιόντης, Καρτάλης (87΄ Πανουργιάς), Μπρένερ (55΄  Ελευθεριάδης), Λεό, Παμλίδης (79΄ Νάουμετς).