14:05 07 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 20

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7 πόντους στα τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, όμως οι Λιθουανοί με τρομερή ανατροπή πήραν τη νίκη με μοιραίο τον Σλούκα.

Οδυνηρή ήττα με 81-79 στο Κάουνας υπέστη ο Ολυμπιακός από τη Ζαλγκίρις για την 21η αγωνιστική της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στο 11-10 και τους Λιθουανούς στο 12-9.

Πραγματικά, πρόκειται για ήττα-αυτοκτονία καθώς ο Ολυμπιακός στα 3’11’’ για το φινάλε προηγήθηκε με 72-79, όμως η Ζαλγκίρις με σερί 9-0 κατάφερε να κλέψει τη νίκη, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της από το 2016.

Όλα κρίθηκαν στο φινάλε, όταν ο Ουόλκαπ έκλεψε την μπάλα από τον Σλούκα (16 πόντοι και 6 ασίστ αλλά και 6 λάθη) και με λέι απ έγραψε το τελικό σκορ. Κρίμα για την καλή εμφάνιση των Πρίντεζη (16π.) και Βεζένκοφ (11π, 7 ριμπ.), ενώ και ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός.

​Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λοβέρν (21π. οι 11 στο 3ο δεκάλεπτο).

Μόνος του ο Σλούκας

Σλούκας, Τζένκινς, Χάρισον, Ζαν-Σαρλ, Έλις ήταν η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού. Έπειτα από σερί άστοχες επιθέσεις (0/2 τρίποντα) ο Σλούκας στο 2’ έκανε το 3-2, όμως το πρόβλημα ήταν τα δυο γρήγορα φάουλ του Έλις που πήγε να δώσει βοήθειες.

Η Ζαλγκίρις πάντως βρήκε ρυθμό 10-3 στο 4’ με 8-0 σερί, με τον Ολυμπιακό να έχει 1/6 σουτ και να μένει κοντά (13-9 στο 5’) χάρη στον Σλούκα που είχε ήδη 6 πόντους. Ο Χάρισον έδωσε τη θέση του στον ΜακΚίσικ και ο Τζένκινς έβαλε το 4ο τρίποντο για το 19-17, όμως ο Ολυμπιακός έπασχε σε άμυνα (24-17) και δημιουργία με το δεκάλεπτο να λήγει 26-20 και τον Σλούκα να έχει 9π. και 2 ασίστ.

Ο παράγοντας Βεζένκοφ και η άμυνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με Σλούκα-Σπανούλη, με τη διαφορά πάντως στο 12’ να πηγαίνει στο +8 (33-25). Οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν λύσεις στην επίθεση (36-35 στο 14’) με τον τρομερό Βεζένκοφ για σερί 10-3, παίζοντας επιτέλους για πρώτη φορά απόψε άμυνα με συνέπεια.

Στο 17’ ο Ζαν Σαρλ με γκολ φάουλ (9-0 σερί) έκανε το 36-38, ενώ κέρδισε και το 3ο φάουλ του Λοβέρν. Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη στην άμυνα τους κρατούσαν το προβάδισμα (40-43 στο 18’). Σπανούλης ΜακΚίσικ Βεζένκοφ Πρίντεζης και Ζαν Σαρλ ήταν το σχήμα που τούμπαρε το παιχνίδι με το ημίχρονο να λήγει 45-44.

Ντέρμπι κανονικό

Στα πέντε πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (52-52) με τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει με πέντε (57-52). Σε εκείνο το σημείο ο ασταμάτητος Λοβέρν έστειλε τη διαφορά στους 7 (61-54) με τον Γάλλο να έχει 11 πόντους στο δεκάλεπτο το οποίο έληξε 63-60.

Απίστευτη ανατροπή...

Ίδια μορφή είχε και η 4η περίοδος με τον Βεζένκοφ με τρίποντο στο 35’ να ισοφαρίζει 70-70, ενώ νωρίτερα οι Λιθουανοί είχαν ξεφύγει με 7 (67-60), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε. Ο κατάκοπος Σλούκας βγήκε με τον Σπανούλη να μπαίνει με τρίποντο για το 70-73 και στα 3’41’’ ο Πρίντεζης με νέο τρίποντο έκανε το 72-76. Στα 3’11’’ ο Kill Bill με νέο τρίποντο, τέταρτο σερί, έκανε το 72-79 βάζοντας τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης. Οι Λιθουανοί είχαν σαστίσει χάνοντας εύκολα καλάθια, μειώνοντας 74-79 στο 1'50''. Ο Ζαν Σαρλ έμεινε με την μπάλα στα χέρια στο 1'25'' και ο Μιλάκνις στο 1'09'' με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 77-79. Ο Ολυμπιακός πήρε επιθετικό ριμπάουντ αλλά στον αιφνιδιασμό έφαγε κάρφωμα, ο Σλούκας έκανε λάθος και ο Ουόλκαπ με λέι απ σημείωσε το 81-79 στα 0.8'' με την ελληνική ομάδα να χάνει μια δική της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μάρτιν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο).