08:05 08 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 10

Σε ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού Australian Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δίνει μεγάλη μάχη κόντρα στον Ράφα Ναδάλ, προσπαθώντας να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Όπως αναμενόταν, ο προημιτελικός του Στέφανου Τσιιτσιπά με τον Ράφα Ναδάλ εξελίσσεται σε μεγάλη μονομαχία.

Ο Ισπανός ήταν μπροστά με 2-1 σετ όμως ο Έλληνας άσος έδωσε μεγάλη μάχη για να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 4ο σετ, τα κατάφερε και πάει να τα δώσει όλα στο 5ο σετ.

Ο Nαδάλ απειλείται να χάσει μόλις για 3η φορά σε 248 αγώνες, έχοντας προηγηθεί με 2-0 σετ.

Δείτε το πώς τελείωσε το 1ο σετ:

​Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ κυριάρχησε και το κατέκτησε με 6-2.

​Ο Στέφανος δεν το έβαλε κάτω και στο 3ο σετ έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες.

Έπειτα από μια μάχη που κράτησε 54 λεπτά, ο Έλληνας άσος πήρε το σετ στο tie break με 7-6, σε ένα σετ όπου ο θρυλικός Ισπανός έκανε 11 αβίαστα λάθη.

Δείτε την κατάληξη:

Υπενθυμίζουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει μόλις μία νίκη σε επτά αγώνες με τον Ναδάλ, όταν τον είχε νικήσει στη Μαδρίτη το 2019, μέσα στο σπίτι του.

Δείτε το πώς ισοφάρισε σε 2-2 ο Τσιτσιπάς: