02:03 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2021
0 20

Δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες που έχουν κερδίσει τόσο τον Ρότζερ Φέντερερ, όσο και τον Ραφαέλ Ναδάλ σε ένα τουρνουά Grand Slam. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όμως, το κατάφερε και αυτό στο Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε 0-2 πίσω στα σετ, ισοφάρισε σε 2-2, έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ράφα Ναδάλ και νίκησε με 3-2 σετ, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Australian Open.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πριν τη σημερινή αναμέτρηση με τον Ισπανό θρύλο είχε μόλις μια νίκη σε πέντε αγώνες απέναντι σε top-10 παίκτες σε τουρνουά Grand Slam.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει με 3-1 σετ επί του Ρότζερ Φέντερερ στον 4ο γύρο του Australian Open το 2019 και δύο χρόνια μετά έγραψε ιστορία σε ένα θρυλικό ματς.

Ο προημιτελικός με τον Ράφα Ναδάλ, το Νο2 του ranking, ήταν ο έκτος του 23χρονου άσου κόντρα σε παίκτη της κορυφαίας δεκάδας στα μεγάλα τουρνουά, αλλά μόλις η δεύτερη νίκη του, όσες δηλαδή έχει και γενικά απέναντι στον Ισπανό.

Αναλυτικά τα παιχνίδια του Τσιτσιπά απέναντι στο top 10:

• 2018 Roland Garros:  Ντομινίκ Τιμ (Νο8) - Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο39) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
  • 2018 Wimbledon: Τζον Ίσνερ (Νο10) - Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο35) 6-4, 7-6 (8), 7-6 (4)
  • 2019 Australian Open Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο15) - Ρότζερ Φέντερερ (Νο3) 6-7 (11), 7-6 (3), 7-5, 7-6 (5)
  • 2019 Australian Open: Ράφα Ναδάλ (Νο2) - Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο15) 6-2, 6-4, 6-0
  • 2020 Roland Garros: Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1) - Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο6) 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1
  • 2021 Australian Open: Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο6) - Ράφα Ναδάλ (Νο2) 3-2 (3-6, 2-6, 7-6(4), 6-4, 7-5