07:57 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2021
0 50

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την επική ανατροπή κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ με 3-2 σετ στο Australian Open και όλος ο κόσμος συζητάει την τεράστια εμφάνιση του Έλληνα τενίστα.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 3-2 σετ (2-6, 3-6, 7-6 (7-4), 6-4, 7-5) τον Ισπανό άσο στα προημιτελικά του Australian Open στη Rod Laver Arena της Μελβούρνης και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του Grand Slam. Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φορά στην καριέρα του Ναδάλ που χάνει ματς, ενώ είναι μπροστά με 2-0 σετ.

Όμως, η μυθική ανατροπή του Στέφανου Τσιτσιπά δεν ήταν θέμα συζήτησης μόνο στην Ελλάδα και στην Ισπανία, αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο. Ο Έλληνας τενίστας γνώρισε την αναγνώριση και αποθέωση για την εμφάνισή του κόντρα στο No2 της παγκόσμιας κατάταξης με αρκετά ΜΜΕ παγκοσμίως να του αφιερώνουν το πρώτο τους θέμα.

H Bild για το Ναδάλ - Τσιτσιπάς

Spiegel (Γερμανία): Ο Τσιτσιπάς πετάει τον Ναδάλ από το τουρνουά - και βρίσκεται στον ημιτελικό

Guardian (Αγγλία): Ο Τσιτσιπάς σοκάρει τον Ναδάλ σε θρίλερ πέντε σετ για να φτάσει στον ημιτελικό του Australian Open

Το Espn για τον Τσιτσιπά

Espn (Αμερική): Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναστατώνει τον Ραφαέλ Ναδάλ στα 5 σετ

The new daily για Τσιτσιπά

The new daily (Αυστραλία): Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπερνά τον Ραφαέλ Νάνταλ σε αξιοσημείωτη επιστροφή

Ναδάλ: «Έχασα από έναν εκ των κορυφαίων παικτών»

Όμως, δεν ήταν μόνο τα ΜΜΕ που... χειροκρότησαν τον 23χρονο Έλληνα τενίστα, αλλά και ο μεγάλος του αντίπαλος Ράφα Ναδάλ είπε μετά το τέλος του αγώνα πως έχασε από έναν κορυφαίο.

«Κάποιες φορές τα πράγματα πάνε καλά, άλλες όχι. Δυστυχώς για εμένα, εδώ είχα περισσότερους τραυματισμούς, σε σχέση με άλλα μέρη. Όμως, σήμερα δεν νιώθω άτυχος. Έχασα από έναν εκ των κορυφαίων παικτών».