17:05 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2021
0 0 0

Ο Ολυμπιακός έπειτα από τη νίκη με 4-2 επί της Αϊντχόφεν έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους 16 του Europa League, ενώ έδωσε και βαθμούς στην Ελλάδα.

Ήταν από τα ματς που ο ουδέτερος οπαδός χαίρεται να τα παρακολουθεί και οι προπονητές τα… μισούν.

Ο Ολυμπιακός έπειτα από ένα χορταστικό ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» νίκησε με 4-2 την Αϊντχόφεν κι έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους 16 του Europa League στη ρεβάνς της Πέμπτης (24/02, 22:00) στο «Philips Stadion» στην Ολλανδία.

Άντεξε στο… ροκ

Το ματς ήταν κάπως ροκ στην εξέλιξη του, καθώς το 3-2 του πρώτου ημιχρόνου τα λέει όλα. Οι τρεις από τους τέσσερις της άμυνας του Ολυμπιακού ήταν νέα πρόσωπα (Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος και Λαλά) με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν θέματα στην άμυνα για περίπου 60 λεπτά.

Βέβαια, η επίθεση απέναντι στην κακή ολλανδική άμυνα πετούσε φωτιές και το ρίσκο του Μαρτίνς με τις τρεις μαζεμένες αλλαγές απέδωσε στο τέλος με τον Μασούρα να γράφει το 4-2 στο 83’.

«Αυτός ο γάμος με τον Ολυμπιακό έχει ταιριάξει καλά»

Στις δηλώσεις του μετά τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς ανέφερε ότι το ματς ήταν απολαυστικό για τον κόσμο, όχι όμως και για τους προπονητές, καθώς δεν του αρέσουν τα απρόβλεπτα ματς που δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο.

Πάντως, ο Πορτογάλος, παρά το 4-2, σημείωσε πως η πρόκριση δεν έχει ακόμα κριθεί, κάνοντας την πρόβλεψη πως και στην Ολλανδία θα μπουν πολλά γκολ.

Σχολιάζοντας το γεγονός πως πλέον είναι ο προπονητής με τα περισσότερα ευρωπαϊκά ματς, έκανε λόγο για «γάμο που ταίριαξε καλά».

«Είμαι υπερήφανος, είναι μεγάλη χαρά για εμένα. Αυτός ο γάμος με τον Ολυμπιακό έχει ταιριάξει καλά» ανέφερε.

«Θα πάμε στην Ολλανδία να κερδίσουμε»

Ο «ρούκι» του Ολυμπιακού, μιας και έκανε το ντεμπούτο του και δη πετυχημένο με τα ερυθρόλευκα στην Ευρώπη, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, σημείωσε με τη σειρά του ότι η ελληνική ομάδα θα πάει στην Ολλανδία να νικήσει και να πετύχει πολλά γκολ.

Αναφορικά με το ματς, ο Sokratis τόνισε ότι είναι σημαντικό που ο Ολυμπιακός πέτυχε πολλά γκολ, λέγοντας ότι με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη.

«Θέλει κάποιο χρόνο. Αλλάξαν πράγματα. Εγώ ήμουν σε απραξία πολύ καιρό, αλλά βρίσκω τα πατήματα μου και αισθάνομαι καλύτερα» σχολίασε για την απόδοσή του.

Για να γυρίσει η  βαθμολογία θέλει δουλειά πολλή

Η νίκη του Ολυμπιακού έδωσε μια μικρή ανάσα στην Ελλάδα αναφορικά με την ειδική βαθμολογία της UEFA.

Παρ’ όλα αυτά, η χώρα μας παραμένει ακόμα στην 18η θέση, ενώ και τα αποτελέσματα των αντιπάλων μας δεν μας ευνόησαν, καθώς νίκησαν οι ομάδες που εκπροσωπούν Ελβετία και Σερβία, τις οποίες και κυνηγάμε.

Αν ο Ολυμπιακός φύγει από την Ολλανδία με θετικό αποτέλεσμα (200 η ισοπαλία, 400 η νίκη) και προκριθεί στους «16» του Europa League, ενώ την ίδια ώρα οι Ελβετοί ηττηθούν στην Γερμανία και αποκλειστούν, θα δώσει την ευκαιρία στην Ελλάδα να ανέβει ακόμα μια θέση.

Υπενθυμίζουμε πως ανεξαρτήτως του τι θα κάνει ο Ολυμπιακός, του χρόνου, τη σεζόν 2021-22, η Ελλάδα θα έχει τέσσερις ομάδες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα (μία στο Champions League και τρεις στο Europa Conference League.)