07:32 04 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 20

Με πρωταγωνιστή τον Άγγελο Βλαχόπουλο που πέτυχε 5 γκολ, η Εθνική πόλο των ανδρών ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρωσίας με 13-10, το Σάββατο (20/02), και πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Παρούσα για 16η φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες θα είναι η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών καθώς, το Σάββατο (20/02), νίκησε τη Ρωσία με 13-10 στον ημιτελικό του προ-ολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Ρότερνταμ και πήρε το εισιτήριο για τη διοργάνωση του Τόκιο.

Η αναμέτρηση άρχισε με την Εθνική Ομάδα σε θέση οδηγού στο σκορ αφού προηγείτο με 4-1, προτού μειώσουν σε 4-3 ο Ναγκάεφ και ο Χάρποφ και έτσι έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες στο δεύτερο οκτάλεπτο και έτσι το «γαλανόλευκο» προβάδισμα διατηρήθηκε και, στην τρίτη περίοδο, ο Χαρκόφ ισοφάρισε σε 6-6, αλλά ο Φουντούλης έδωσε εκ νέου βραχεία κεφαλή στην Εθνική (7-6).

Στη συνέχεια, ο Μερκούλοφ έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσια (7-7), αλλά με τα τέρματα των Βλαχόπουλου και Αργυρόπουλου η Εθνική πήρε προβάδισμα δύο γκολ (9-7) σε κομβικό σημείο.

Με το πέμπτο του γκολ, ο Βλαχόπουλος έδωσε προβάδισμα τριών γκολ στην Εθνική (12-9), λίγα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, και με τελικό σκορ το 13-10, η Ελλάδα «σφράγισε» το εισιτήριό της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, που θα γίνουν το καλοκαίρι.

Για την ιστορία, η Ελλάδα θα παίξει, την Κυριακή (21/02), στις 17:00, στον άνευ σημασίας τελικό του προ-ολυμπιακού τουρνουά με αντίπαλο το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 5-4, 2-1.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης , Καπότσης 1, Φουντούλης 2 , Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος , Γκιουβέτσης , Βλαχόπουλος 5 , Γαλανίδης.

ΡΩΣΙΑ: Κοστρόφ, Σούκοφ, Κίσελεβ 1, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ 1,  Χαρκόφ 5, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ 1, Πρόνιν, Κόλοντ, Λισούνοφ, Σεπέλεφ, Ιβάνοφ, Κρουγκ, Στεπάνοφ.