ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός παρότι είχε σύνθεση ανάγκης και είδε τον Μιλουτίνοφ να τραυματίζεται πριν το ημίχρονο επικράτησε της Βιλερμπάν με 77-68 για την Ευρωλίγκα.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας δεν υπολόγιζε πριν το τζάμπολ της 25ης αγωνιστικής της Euroleague στους Σπανούλη, Ρότσεστι, Χαραλαμπόπουλο, Μπράντον Πολ, Όγκουστιν Ρούμπιτ, με τους δυο τελευταίους να ανεβάζουν υψηλό πυρετό και νοσηλεύτηκαν.

Επίσης, λόγω της απαγόρευσης μεταγραφών που επεβλήθη στον Ολυμπιακό από την Euroleague δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει τους ΜακΚίσικ και Μπάικς, ενώ στην δεύτερη περίοδο είδε και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να τραυματίζεται σοβαρά και να μην επιστρέφει στο παρκέ με τους Νικολαϊδη και Ποκουσέφσκι να παίρνουν αρκετά λεπτά συμμετοχής.

Οι αδερφοί Αγγελόπουλοι στο ΣΕΦ
© Φωτογραφία : Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography / SOOC

Προβάδισμα η Βιλερμπάν

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 5-2, αλλά η Βιλερμπάν με ένα επιμέρους σκορ 7-0 πήρε το προβάδισμα με 5-9 και με 8-14. Όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν με 19-18 καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοφ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κάουντι και το 20-21 υπέρ των Γάλλων.

Το δεκάλεπτο των βολών και ο τραυματισμός του Μιλουτίνοφ

Στη δεύτερη περίοδο η Βιλερμπάν ξεκίνησε με καλάθι του Κάουντι και έφυγε με 3 (20-23), αλλά οι Πειραιώτες πήραν άμεσα το προβάδισμα (24-23) και ξέφυγαν λίγο αργότερα με +5 (31-26) με τις δυο ομάδες να έχουν συμπληρώσει από το τρίτο λεπτό τα φάουλ για βολές.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με εφτά πόντους διαφορά (35-28) στο 16', αλλά όλο το ΣΕΦ πάγωσε με τον τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοφ που στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ δεν πάτησε καλά και γύρισε το πόδι του με αποτέλεσμα να μην ξανά γυρίσει στο παιχνίδι.

Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν το έβαλαν κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν διψήφια διαφορά στο 18' με 41-31, αλλά και στο +12 (43-31) και πήγαν στο ημίχρονο για την ανάπαυλα με το σκορ στο 43-33.

Στο +16 χωρίς να ιδρώσει

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε ακόμα πιο πεισμωσμένοι και συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με +14 (51-37) στο 23' και όχι κράτησαν το προβάδισμα χωρίς να ιδρώσουν, αλλά κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 29' με τρίποντο του Βεζένκοφ γράφοντας το 61-45.

Όμως, στο ένα λεπτό που έμενε η Βιλερμπάν με επιμέρους σκορ 5-0 έκλεσε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 61-50.

Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διψήφια διαφορά και ανέβηκε στο 11-4

Οι ερυθρόλευκοι στο τελευταία δεκάλεπτο, απλά ήθελαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Η διαφορά κυμαινόταν από το +13 (63-50) μέχρι το +10 (66-56) στο 36', αλλά τότε ο Στράζελ με τρίποντο έκανε το 70-61. Η ελληνική ομάδα δεν ανησύχησε μέχρι το φινάλε και επικράτησε με 77-68.

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του αυτό ανέβηκε στο 11-14 και κράτησε τις ελπίδες του για τα πλέι οφ, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τα αρνητικά αποτελέσματα και έπεσαν στο 9-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68