12:38 02 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Η Κοπεγχάγη του Ζέκα πέρασε από τη Σκωτία νικώντας με 3-1 της Σέλτικ και προκρίθηκε στις «16» καλύτερες ομάδες του Europa League, ενώ και η Χετάφε συνεχίζει...

Πολλές συγκινήσεις είχαν τα ματς για τη φάση του Europa League που ξεκίνησαν στις 22:00 με το ενδιαφέρον να κρατάει μέχρι το τέλος σε μερικές από αυτές.

Σέλτικ - Κοπεγχάγη 1-3

Η Σέλτικ συνέχισε την κατάρα της να μην προκρίνεται σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης τα τελευταία 16 χρόνια καθώς ηττήθηκε ση Γλασκώβη από τη Κοπεγχάγη του Ζέκα με 3-1.

Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με τον Σάντος στο 51΄, αλλά ο Έντουαρντ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83΄, όμως, οι Σκανδιναβοί δεν είχαν πει τη τελευταία τους κουβέντα και ο Φαλκ στο 85' και ο Εντόι τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Μπασακχεσίρ - Σπόρτινγκ 4-1 στην παράταση

Η Μπασακχεσίρ έκαεν τη μεγάλη ανατροπή και πήρε επική πρόκριση ανατρέποντας το 3-1 του πρώτου αγώνα στην παράταση. Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τέρματα του Σκρτελ στο 31' και φοβερό φάουλ του Αλέκσιτς στο 45'. Οι Πορτογάλοι μείωσαν στο 68' με τον Βιέτο, αλλά στις καθυστερήσεις ο Βίτσκα έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την ομάδα του στους «16».

Άγιαξ – Χετάφε 2-1

Η Χετάφε συνεχίζει να εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη, εκτός από την Πριμέρα Ντιβιζιόν, αφού μετά το 2-0 της Μαδρίτης πήγε στο Άμστερνταμ και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Χάιμε Μάτα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ντανίλο Περέιρα ισοφάρισε και με αυτογκόλ ο Ματίας Ολιβέιρα στο 63΄ έγινε η ανατροπή, αλλά δεν έφτανε για τον Άγιαξ.

Μάντσεστερ Γ. – Κλαμπ Μπριζ 5-0

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε χωρίς να ιδρώσει στην επόμενη φάση, αφού στο 23' η Κλαμπ Μπριζ έμεινε με δέκα παίκτες με τον Ντέλι να κάνει... τον τερματοφύλακα. Ο Μπρούνο Φερνάντες δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 27' και εφτά λεπτά αργότερα ο Ιγκάλο έγραψε το 2-0 και ΜακΤόμινεϊ έκανε το 3-0 στο 41' και ο Φρεντ στο 82' και το 90+3΄' διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Μπενφίκα – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3

Στην Πορτογαλία έγινε το πιο πλούσιο ματς από πλευράς θεάματος με τη Μπενφίκα να μένει τελικά εκτός παρότι προηγήθηκε με 3-1 στο 47' που της έδινε και την πρόκριση. Ο Πίτζι στο 9', ο Ντίας στο 36' και ο Ράφα Σίλβα στο 47' πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με αυτογκόλ του Ντίας στο 12' Ο Στεπανένκο στο 49΄και ο Πάτρικ στο 71΄ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.