11:51 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και διασύρθηκε με 66-97 και έμπλεξε σε περιπέτειες για τα πλέι οφ.

Η διαβολοβδομάδα της Euroleague συνεχίστηκε με ήττα για τον Παναθηναϊκό, αφού μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας έφυγε με σκυμένο το κεφάλι και στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μπαίνει σε μπελάδες για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Άμυνα με τα... μάτια

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του τριφυλλιού μάρκαραν με τα μάτια, αφού κατάφεραν να δεχθούν 32 πόντους από τους Ρώσους με το σκορ στο 5΄ να είναι ισόπαλο με 17-17. Όμως, από εκεί και έπειτα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε γκάζι και ξέφυγε με +9 (19-28) έχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-0. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μειώσει και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά (22-32).

Στο -10 στο ημίχρονο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πράσινοι μπήκαν δυνατά και με μπροστάρη τον Ίαν Βουγιούκα έφτασαν στο 26-32, αλλά με δύο σερί τρίποντα από Χίλιαρ και Χάκετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με +14 (26-40) και η διαφορά έφτασε στο +15 (31-46) στα μισά της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός επιθετικά και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 39-48.

Ο Ρικ Πιτίνο στο ΣΕΦ
© Φωτογραφία : INTIME Sports/Ntountoumis Christos

Στο +18 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με τους πράσινους να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στο 25΄, οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με +18 (39-57) με ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων, αλλά το τριφύλλι κυρίως με εύστοχες ελεύθερες βολές έφτασε στο -11 (48-59). Ο Χίλιαρντ, όμως, με δύο σερί εύστοχα τρίποντα έγραψε το 48-65 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ στο +14 (51-65).

Με 16/54 σουτ ο Παναθηναϊκός

Στη τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους πράσινους να έχουν 16/54 σουτ και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδης να φτάνει στο +20 (51-71) στο 32' . Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να πετάει λευκή πετσέτα και να μην μπαίνει με διάθεση και πάθος στις φάσεις και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα με την ΤΣΣΚΑ να κάνει περίπατο στο ΟΑΚΑ φτάνοντας και στο +22 (54-76, 56-78). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με +24 (56-80, 58-82) στο 35', αλλά και με +31 (58-89, 60-91) με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 66-97.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μετράει τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα και έχει ρεκόρ 14-14, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 19-9 και κυνηγάει τη Μακάμπι για το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12, Ράις 3, Παπαγιάννης, Ράουτινς 8, Παπαπέτρου 9 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόνσον 2 (8 ριμπάουντ), Φρεντέτ 5, Καλάθης 10 (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπεντίλ 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 10 (5 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 11, Κουφός 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 21 (4 ριμπάουντ), Χάινς 13 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέικερ 1.