ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Η Λειψία προκρίθηκε πολύ εύκολα στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης κερδίζοντας για δεύτερη φορά την αγγλική ομάδα, αυτή τη φορά στη Γερμανία.

Ο γερμανικός σύλλογος στην πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ στο Λονδίνο επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ και έπρεπε να υπερασπιστεί στην έδρα της το υπέρ της σκορ.

Όχι, μόνο το υπερασπίστηκε, αλλά διπλασίασε και τις νίκες της απέναντι στον Ζοσέ Μουρίνιο νικώντας με 3-0. Ο αρχηγός της Λειψίας, Σάμπιτζερ πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα ανοίγοντας το σκορ με μακρινό σουτ μόλις στο 10' με τον Γιορίς να ακουμπάει λίγο τη μπάλα και στο 22' με κεφαλιά νίκησε και πάλι τον Γάλλο πορτιέρο γράφοντας το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Φόρσμπεργκ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 87΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Δείτε τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.