18:43 02 ΙΟΥΛΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από τη Βεστφαλία επικρατώντας με 1-0 της Ντόρτμουντ με φοβερό γκολ του Κίμιχ και ξέφυγε εφτά βαθμούς στην κατάταξη της Bundesliga.

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Γερμανία που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω της πανδημίας του κορονοϊού έγινε στο Ντόρτμουντ όπου η Μπορούσια φιλοξένησε την Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα δευτερόλεπτα για εκατοστά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αφού το σουτ του Χάαλαντ έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπόατενγκ. Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή και φαινόταν να πατάει καλύτερα στο χορτάρι, αλλά η Μπάγερν έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19', όταν ο Γκνάμπρι σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο Πίστσεκ έδιωξε πάνω στην εστία.

Τους «κρέμασε» ο Κίμιχ

Πάντως, οι Βαυαροί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Κίμιχ να «κρεμάει» εξαιρετικά τον Μπίρκι και να γράφει το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Ντόρτμουντ στην έδρα της έπειτα από 429 λεπτά στην Bundesliga.

Η ομάδα της Βεστφαλίας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας μια καλή ευκαιρία στο 49' με ωραίο σουτ του Νταχούντ, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μάνουελ Νόιερ. Η Μπάγερν απάντησε πέντε λεπτά αργότερα με τον Γκορέτσκα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση χάνοντας φοβερή ευκαιρία με τον Χάαλαντ (τραυματίστηκε αργότερα) στο 58', όταν αστόχησε από πάρα πολύ κοντά, ενώ ο πορτιέρο των Βαυαρών είπε όχι στο 81' σε δυνατό σουτ του Νταχούντ.

Ο Λεβαντόφσκι θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς στο 83', αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίρκι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα και οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με το διπλό αγκαλιάζοντας περισσότερο τον τίτλο.

Η Μπάγερν έχει να χάσει από τις 17 Δεκεμβρίου 2019 και οδεύει προς το όγδοο σερί πρωτάθλημα Γερμανίας.

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Χούμελς, Πίστσεκ (80’ Γκέτσε), Γκερέιρο, Ακανί, Χακίμι, Ντιλέινι (46’ Τσαν), Νταχούντ, Αζάρ, Μπραντ (46’ Σάντσο), Χάαλαντ (72’ Ρέινα).

Μπάγερν (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Μπόατενγκ (85’ Ερναντές), Αλάμπα, Κίμιχ, Παβάρ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Κομάν (73’ Πέρισιτς), Ντέιβις, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.