21:18 29 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Στον ημιτελικό του Champions League, η Λιόν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά η Μπάγερν Μονάχου ήταν αυτή που σκόραρε τρεις φορές και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Όλα τα βλέμματα της ποδοσφαιρικής Ευρώπης ήταν στραμμένα σήμερα στην Πορτογαλία και τον δεύτερο ημιτελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε τη Λιόν.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ μετά την 8άρα που έριξε στην Μπαρτσελόνα στο Final 8 του Champions League στην Πορτογαλία, αντιμετώπισε στον ημιτελικό τη Λιόν, η οποία είχε εντυπωσιάσει απέναντι σε Γιουβέντους και Μάντσεστερ Σίτι, αλλά αντιστάθηκε αρχικά στους Βαυαρούς μόλις για 18 λεπτά.

Γκολ η Μπάγερν κόντρα στη ροή του αγώνα

Οι Γάλλοι παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 3-5-2 και ο Ρούντι Γκαρσιά ήταν ευχαριστημένος με την παρουσία των ποδοσφαιριστών του στο χορτάρι, αφού η Ολιμπίκ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες.

Οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ, ενώ στο 17' ο Εκαμπί είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Νόιερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με ένα σόλο και τρομερό σουτ του Γκνάμπρι.

Η ψυχρολουσία της Λιόν συνεχίστηκε και ο Γκνάμπρι «μαγείρεψε» και πάλι σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 33'. Ο Γκνάμπρι έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Πέρισιτς και αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα, όμως, ο Λεβαντόφσκι μπερδεύτηκε και έχασε ένα σίγουρο γκολ για την κλάση του, όμως ο συμπαίκτης του πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 2-0.

Η Λιόν μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε δεν ξαναβρήκε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο.

Με δύο αλλαγές στην επανάληψη

Στην επανάληψη, ο Γερμανός προπονητής Χάνσι Φλικ που είχε παρατάξει την ομάδα του με 4-2-3-1 έκανε μια αλλαγή βάζοντας στο γήπεδο τον Σίρλε στη θέση του Μπόατενγκ, ενώ και ο Γκαρσιά άλλαξε τον Γκιμαράρες με τον Μέντες.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τους Γερμανούς με τον Ιβάν Πέρισιτς να βγαίνει σε τετ α τετ στο 51', αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Λόπες.

Χαμένες ευκαιρίες για τη Λιόν

Η Λιόν απείλησε έπειτα από πολύ ώρα στο ματς, στο 56' και αυτό από στημένη φάση καθώς σε εκτέλεση κόρνερ ο Μαρσέλο πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν νίκησε τον Νόιερ, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Γάλλοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ξανά μπουν στο ματς, αλλά ο Τόκο Εκαμπί τελείως ανενόχλητος απέναντι στον Γερμανό τερματοφύλακα δεν κατάφερε να τον νικήσει για να μειώσει το σκορ.

Στο 80' ο Κουτίνιο σημείωσε γκολ, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αουάρ δοκίμασε ένα σουτ, αλλά δεν ανησύχησε τον Νόιερ.

Στο 88' ο Κίμιχ έβγαλε τη σέντρα και ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0) στο «Ζοσέ Αλβαλάδε».

Με την Παρί Σεν Ζερμέν στον τελικό του Champions League

Η Μπάγερν Μονάχου στον τελικό της Κυριακής (23/8, 22:00) στη Λισαβόνα θα βρει απέναντί της άλλη μια γαλλική ομάδα, την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Λιόν (Ρούντι Γκαρσιά): Λόπες, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Κακρέ, Γκιμαράες (46' Μέντες), Αουάρ, Κορνέ, Ντιμπουά (67' Τετέ), Ντεπάι (57' Ντεμπελέ), Εκαμπί (67' Αντελαΐντ).

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Άλαμπα, Μπόατενγκ (46' Σίρλε), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Αλκάνταρα, Πέρισιτς (63' Κομάν), Μίλερ, Γκνάμπρι (75' Κουτίνιο), Λεβαντόβσκι.