09:45 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Λίβερπουλ με χατ τρικ του Μοχάμεντ Σαλάχ επικράτησε με 4-3 της νεοφώτιστης Λιντς στο «Άνφιλντ» στην πρεμιέρα της Premier League.

Η πρωταθλήτρια Αγγλίας τα... χρειάστηκε στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα, αφού μετά κόπων και βασάνων νίκησε με 4-3 και δυο εκτελέσει πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο Αιγύπτιος πέτυχε χατ τρικ κι έγινε ο πρώτος παίκτης της ομάδας που πετυχαίνει τρία γκολ στην πρεμιέρα και μόλις ο 4ος των Reds που φτάνει τα 50 τέρμα στo Ανφιλντ για την Premier League.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με πέναλτι του Σαλάχ και το έκλεισε με τον ίδιο τρόπο στο 87'. Στο 12ο λεπτό η Λιντς πέτυχε την ισοφάριση, αλλά στο 20ο λεπτό ο Φαν Ντάικ σημείωσε το δεύτερο γκολ των reds. Δέκα λεπτά μετά ο Μπράμφορντ έγραψε το 2-2, αλλά και πάλι ο Σαλάχ έδωσε το προβάδισμα στους κόκκινους πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Στο 66ο λεπτό ο Κλιχ βρέθηκε στην αντεπίθεση και έγραψε το 3-3, αλλά ο Αιγύπτιος φορ των γηπεδούχων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.