10:24 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Ο Παναθηναϊκός πήγε στη Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα για την 4η αγωνιστική της Euroleague και έχασε στην παράταση με 97-89.

Οι πράσινοι, παρότι ήταν «διαβολοβδομάδα», δεν αγωνίστηκαν την Τρίτη, αφού το παιχνίδι με τη Βιλερμπάν αναβλήθηκε λόγω των πολλών κρουσμάτων κορονοϊού στη γαλλική ομάδα.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός παρότι ταλαιπωρήθηκε με το ταξίδι στη Γαλλία και τις πολλές πτήσεις, μπήκε δυνατά στο παρκέ του Palau Blaugrana και ξέφυγε με +9 (2-11) στο 4' και πήρε διψήφια διαφορά ένα λεπτό αργότερα (4-15) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φόστερ.

Ξέσπασε στο πινακάκι ο Γιασικεβίτσιους

Τότε ήρθε το τηλεοπτικό τάιμ άουτ και ο Σάρας Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ άουτ, όταν οι παίκτες των δυο ομάδων κατευθύνθηκαν στους πάγκους ξέσπασε στο πινακάκι μην μπορώντας να βλέπει έτσι τη Μπαρτσελόνα.

​Οι Καταλανοί μείωσαν σε 10-15, αλλά ο Φόστερ με τρίποντο έγραψε το 10-18  με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 13-18.

Εκεί ήρθε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 11-0 προηγήθηκαν με 21-18, ενώ προέκυψε και πρόβλημα, καθώς τραυματίστηκε ο Άλεξ Αμπρίνες (του γύρισε ο αστράγαλος) και δεν αγωνίστηκε ξανά.

​Όμως, και πάλι ο Φόστερ έκανε το 21-24, έχοντας σημειώσει τους 16 πόντους από τους 24 του τριφυλλιού. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, πάτησε και πάλι φρένο, και η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με +5 (29-24) στο 14'. Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά με βολές του Παπαπέτρου (29-31) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 36-35.

Με το πόδι στο γκάζι ο Παναθηναϊκός

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Σάικς, αφού ο Αμερικανός γκαρντ υπέστη κάκωση στη φτέρνα και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος του αγώνα με την Μπαρτσελόνα, μπήκε και πάλι με το πόδι στο γκάζι και με ένα 5-0, προηγήθηκε με 36-40 και κατάφερε στο 25' να πάρει μια διαφορά εννιά πόντων (41-50) με νέο τρίποντο του Φόστερ.

Απάντησε με 12-0 η Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε

Ο Χίγκινς έδωσε ανάσα στη Μπάρτσα με σουτ έξω από τα 6,75 μ. κάνοντας το 44-50 και ο Νέντοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (44-53) και πήρε διψήφια διαφορά (44-55) με τον 21ο πόντο του Φόστερ στην αναμέτρηση.

Όμως με συνεχόμενα τρίποντα, η ισπανική ομάδα κατάφερε να μειώσει στους 5 (50-55) και με ένα επιμέρους σκορ 12-0 πέρασε μπροστά λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-55), αλλά ο Σαντ Ρος με 3/4 τρίποντα έγραψε το 56-58 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (58-58) με δύο εύστοχες βολές του Κόρι Χίγκινς με 3,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του.

Συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει το προβάδισμα με 60-58 χάρη σε λέι άπ του Ερτέλ. Εφτά λεπτά πριν το τέλος, ο Νέντοβιτς με τρίποντο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 62-63 και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 64-66, αλλά ο Καλάθης με το τέταρτο του τρίποντο στον αγώνα έκανε το 67-66 στο 36΄.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και όλα έμοιαζαν πως θα κριθούν στις λεπτομέρειες για τον τελικό νικητή. Η ελληνική ομάδα προσπέρασε με δυο βολές του Ντίνο Μήτογλου (67-68) και η Μπαρτσελόνα με ένα κάρφωμα και ένα λέι άπ του Μπράντον Ντέιβις (71-68).

Θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και παράταση

Στα τελευταία δυόμιση λεπτά, o Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με τον Κασελάκη (71-70), αλλά ο ίδιος παίκτης στα 57 δευτερόλεπτα για το φινάλε της αναμέτρησης έκανε φάουλ στέλνοντας στις βολές τον Χίγκινς, ο οποίος έγραψε το 73-70.

Με 38,6 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Μήτογλου στάθηκε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και μείωσε σε 73-72 και δημιούργησε ξανά... θρίλερ. Ο Μπράντον Ντέιβις στα 17 δευτερόλεπτα έκανε με βολές το 75-72, χάρη σε ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ από τον Παπαγιάννη.

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία του επίθεση κέρδισε τρεις βολές με 7,8 δευτερόλεπτα να απομένουν και ο Κασελάκης στήθηκε στη γραμμή και ισοφάρισε σε 75-75.

«Καθάρισαν» οι Καταλανοί στο έξτρα πεντάλεπτο

Οι γηπεδούχοι είχαν όλα τα δευτερόλεπτα δικά τους, αλλά ο Κόρι Χίγκινς αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με τρίποντο του Χάνγκα (78-75) και μια βολή του Πούστοβι παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα (79-75). Ο Φόστερ που είχε σιγήσει πάρα πολύ ώρα έδωσε ζωή στο τριφύλλι με τρίποντο 79-78, αλλά ο Κούριτς στην επόμενη επίθεση έγραψε το 82-78.

Με 2:24 να απομένουν ο Νέντοβιτς έκανε επιθετικό φάουλ και όλα τελείωσαν με αμυντικό του φάουλ πάνω στον Ντέιβις, έξι δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Αμερικανός με δύο βολές σημείωσε το 84-78.

Ο Νέντοβιτς πήρε, πάντως, το αίμα του πίσω σκοράροντας για τρεις (84-81), αλλά και πάλι η Μπάρτσα απάντησε με τον Χάνγκα (87-81). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με +8 (89-81) με 1:15 στον ηλεκτρονικό πίνακα. Ο Νέντοβιτς με νέο τρίποντο μείωσε σε 89-84 με 1:10 να απομένει για να ακουστεί η κόρνα της γραμματείας.

Ο Σαντ Ρος σκοράρει για τρεις στα 18.8'' για το τέλος του αγώνα (93-89), με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλεί τάιμ άουτ. Όμως, ο χρόνος είχε λιγοστεύσει για τους πράσινους και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα και αυτό ήταν το 97-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89 παρ.

Μπαρτσελόνα (Σάρας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24, Νέντοβιτς 15 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (5 ασίστ).