03:33 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League με τη Μάντσεστερ Σίτι να νικάει την Πόρτο (3-1) που βρίσκονται στον όμιλο του Ολυμπιακού. Εύκολη επικράτηση της Μπάγερν επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-0.

Η πρεμιέρα των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ολοκληρώθηκε με αρκετές εκπλήξεις και φοβερές ματσάρες. Στα σημερινά αποτελέσματα, την αναμέτρηση που ενδιαφέρει και τον Ολυμπιακό, η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξένησε την Πόρτο.

Μάντσεστερ Σίτι - Πόρτο 3-1 (20΄πέν. Αγουέρο, 65΄Γκουντογκάν, 73' Φεράν Τόρες / 14' Λουίς Ντίαζ)

Οι Πορτογάλοι εξέπληξαν τους Άγγλους, αφού πήραν το προβάδισμα με φοβερή ατομική ενέργεια του Λουίζ Ντίαζ, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και άνοιξε το σκορ. Όμως, έξι λεπτά αργότερα, ο Σέρχιο Αγουέρο ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και το γκολ του ήταν το πρώτο του στο Champions League από τις 22 Οκτωβρίου του 2019.

Η Μάντσεστερ Σίτι χωρίς να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο έκανε την ανατροπή με φαουλάρα του Γκουντογκάν στο 65'. Όλα τελείωσαν οχτώ λεπτά αργότερα με τον Φεράν Τόρες να γράφει το 3-1.

Μπάγερν Μονάχου - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (28΄, 72΄Κομάν, 41΄Γκορέτσκα)
Η Μπάγερν Μονάχου έκανε πάρτι απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με 4-0 στη Γερμανία. Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν πέτυχε το 1-0 με κοντινό πλασέ έπειτα από φοβερή μπαλιά του Γιόσουα Κίμιχ και στη συνέχεια έδωσε ασίστ στον Γκορέτσκα για το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί πέτυχαν γκολ με τον Ζοάο Φέλιξ, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ του Λουίς Σουάρες, ο οποίος επηρέαζε την φάση. Στο 66' ο Τολισό χρίστηκε σκόρερ και έξι λεπτά μετά ο Κομάν έκανε το 4-0.

Άγιαξ - Λίβερπουλ 0-1 (35΄ αυτ. Ταλιαφίγκο)

Σε ένα ματς που έλειπαν από τη Λίβερπουλ, ο Φαν Ντάικ και ο Άλισον Μπέκερ, οι Ολλανδοί είχαν την υπεροχή και τις ευκαρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλα οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 35'. Ο Μανέ έκανε τη σέντρα προς την περιοχή και ο Ταλιαφίκο με αυτογκόλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του χωρίς να τον ενοχλεί κανείς.

Ίντερ - Γκλάντμπαχ 2-2 (49', 85' Λουκάκου / 63' Μπενσεμπαϊνί)

Η Ίντερ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Γκλάντμπαχ και ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ανοίγοντας το σκορ με τον Λουκάκου στο 49' έπειτα από φάση διαρκείας, αλλά οι Γερμανοί ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπενσεμπαϊνί στο 63'.

Η Ίντερ είχε δοκάρι με τον Λαουτάρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ με εξαιρετική αντεπίθεση με φοβερή διαγώνια πάσα στον Χόφμαν, ο οποίος πλασάρει τον Χαντάνοβιτς για την ανατροπή στο 85'. Όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λουκάκου στο φινάλε!

Μίντιλαντ - Αταλάντα 0-4 (26' Ζαπάτα, 36' Γκόμες, 42' Μουριέλ, 89' Μίραντσουκ)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Αταλάντα τον αγώνα με την Μίντιλαντ στη Δανία, αφού η πρωτάρα ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Οι Ιταλοί καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο ανοίγοντας το σκορ με τον Ζαπάτα στο 26' και δέκα λεπτά μετά ο Γκόμες με φοβερή σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ ο Λουίς Μουριέλ έγραψε το 0-3 στο 42'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μίραντσουκ ένα λεπτό πριν το φινάλε.