22:06 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Άλμπα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική της EuroLeague και φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 75-71.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπήκε καθόλου καλά στο παρκέ, αφού οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 7-0 στα πρώτα πέντε λεπτά με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν.

Η Άλμπα έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +12 (10-22) στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι ολοκληρώθηκε η π πρώτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να έχει 2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, τρεις ασίστ και 8 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε το ίδιο σκηνικό με τον Λο να γράφει το 12-26 και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν στο 20-35. Τελικά, οι Πειραιώτες μάζεψαν λίγο τη διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 24-35.

Ακολουθήστε τη σελίδα των αθλητικών του sputniknews στο Facebook για να διαβάζετε ανάλογες ειδήσεις, συνεντεύξεις, προσωπογραφίες, όλη την ειδησεογραφία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να βλέπετε ενδιαφέροντα βίντεο.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και φάνηκε από την πρώτη φάση με τον Σλούκα να σημειώνει το 26-35, πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους στο ματς.

Στο 27΄, η ελληνική ομάδα μείωσε στον πόντο (38-39) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 29' με 45-44 και οολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +7 (51-44) με δύο σερί τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και επιμέρους σκορ περιόδου 27-9.

Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα παράτησε και μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και στα πρώτα δύο λεπτά μείωσε σε 53-52, αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και στο 35΄ ξέφυγε με +12 (66-54) και πήρε μια εύκολη νίκη με 75-71.

Οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 5-3, ενώ οι Γερμανοί έχουν μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες. Στη διαβολοβδομάδα που έρχεται ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα (18/11 στις 22:00) και στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (20/11 στις 21:45).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (6 ασίστ), Σλούκας 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 11, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 13 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8, Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τίμαν 10, Γκρέιντζερ 7 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8