21:21 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 02

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές για την 8η αγωνιστική της EuroLeague και οι Τούρκοι νίκησαν με 77-80 στο ΟΑΚΑ έπειτα από το 2006 με τον Μίσιτς να σημειώνει 33 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πριν την έναρξη του αγώνα έτρεχε ένα σερί 10 εντός έδρας νικών επί της Αναντολού Εφές, από το 2006 και έπειτα με τις δυο ομάδες να έχουν από μια μεγάλη απουσία στο ΟΑΚΑ. Ο Γιώργος Βόβορας δεν μπορούσε να υπολογίζει στον Νεμάνια Νέντοβιτς αλλά έκανε ντεμπούτο ο Σέλιβν Μακ, ενώ ο Εργκίν  Αταμάν δεν είχε τις υπηρεσίες του Σέιν Λάρκιν.

Ήταν στις 8 Μαρτίου 2006, στην τρίτη αγωνιστική του Top-16 της σεζόν 2005-06, όταν η Εφές είχε περάσει για τελευταία φορά νικηφόρα από το ΟΑΚΑ, με το τελικό 73-76.

Ξέφευγε ο Παναθηναϊκός, έφτανε η Εφές

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και στο 5ο λεπτό είχαν μια διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7) με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου και λίγο αργότερα έφτασαν στο +5 (14-9). Όμως, οι Τούρκοι με οργανωτή τον Μίσιτς ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο σε απόσταση αναπνοής (22-21).

Το τριφύλλι μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας στο +7 (33-26) στο 15', αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις  και έγραψαν το 35-33 στο 19', και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-36.

Ο Μίσιτς πέτυχε 12 πόντους σε τέσσερα λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίσιτς έκανε πάρτι πετυχαίνοντας 12 πόντους σε 4,5 λεπτά και έδωσε το προβάδισμα στην Εφές με 48-50 στο 25', ενώ ο Σέρβος ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 17 πόντους γράφοντας το 54-59, έχοντας 3/3 τρίποντα, 3/4 δίποντα και 2/2 βολές.

Στην τελευταία περίοδο, οι Τούρκοι είχαν την ψυχολογία και τον Μίσιτς να συνεχίζει να... πυροβολεί σημειώνοντας το +9 (54-63) στο 31΄. Η ελληνική ομάδα ξανά μπήκε στο ματς στο 34' φτάνοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (61-67), αλλά ο Σίμον με καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά ανάσα στην Εφές.

Νίκη στο ΟΑΚΑ μετά το 2006

Ο Άαρον Ουάιτ ξανά έδωσε ελπίδες στο τριφύλλι με ένα τρίποντο (64-70) και ο Μακ με δύο βολές (66-70) στο 36', αλλά προς στο τελευταίο λεπτό ο Παπαγιάννης με τρίποντο και ο Παπαπέτρου με βολές έκανε το 76-79 με 23 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σιμόν έχασε τις δυο βολές και ο Παπαγιάννης στα 5,6 δευτερόλεπτα με μια βολή έγραψε το 77-79, χάνοντας επίτηδες τη δεύτερη βολή, αλλά και το ριμπάουντ. Οι Τούρκοι με βολή του Μόερμαν πήραν τη νίκη με 77-80.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 3-3, η Αναντολού Εφές βρίσκεται στο 4-3.

Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί ο Παναθηναϊκός θα πάει στη Βαλένθια (17/11 στις 22:00) και στη Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια (19/11 στις 21:30), ενώ η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (17/11 στις 19:30) και στη συνέχεια θα πάει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι (19/11 στις 19:00).

Ακολουθήστε τη σελίδα των αθλητικών του sputniknews στο Facebook για να διαβάζετε ανάλογες ειδήσεις, συνεντεύξεις, προσωπογραφίες, όλη την ειδησεογραφία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να βλέπετε ενδιαφέροντα βίντεο.