12:04 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 01

Ο Παναθηναϊκός για την 9η αγωνιστική της EuroLeague αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Βαλένθια και παρουσιάστηκε πολύ κακός αμυντικά ενώ έχασε με 95-83.

Η διαβολοβδομάδα στην Ισπανία ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό από τη Βαλένθια, όπου αντιμετώπισε την τοπική ομάδα για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έχασε εύκολα.

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη με το πρώτο δεκάλεπτο να έχει συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με την Βαλένθια να ολοκληρώνει την περίοδο με 22-21. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 7 πόντους - 4 ριμπάουντ και ο Άαρον Γουάιτ με 6 πόντους ξεχώρισαν για το τριφύλλι, ενώ από τους Ισπανούς ο Πρέπελιτς είχε 8 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μακ, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Όγκαστ με τους Ισπανούς να μπαίνουν δυνατά και να ξεφεύγουν με +3 (28-25), αλλά με μπροστάρη τον Μήτογλου, οι πράσινοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 28-30.

Με +4 η Βαλένθια στο ημίχρονο

Πάντως, η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 5-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 33-30, αλλά ο Μήτογλου ξαναδίνει το προβάδισμα στο τριφύλλι με ωραίο χουκ (33-34).

Με δύο λεπτά να απομένουν, η γηπεδούχος ομάδα ξανά ξέφυγε με +3 (38-34), αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε σε 38-38 στο 1'20'' για το ημίχρονο. Ο Πρέπελιτς σκόραρε για τρεις στο τέλος του χρόνου και έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Βαλένθια (45-41) στην ανάπαυλα.

​Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και ισοφάρισε (45-45) και πέρασε μπροστά στο 23' με 50-52. Η Βαλένθια, όμως, βρήκε και πάλι λύσεις. Οι «νυχτερίδες» πέτυχαν δέκα πόντους σε δύο λεπτά και έκανε το 60-54, με 3'46'' για το τρίτο δεκάλεπτο και το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 70-66.

Ευάλωτος στην τελευταία περίοδο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με Μακ, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Μπέντιλ και Μήτογλου και κατάφερε να μειώσει σε 71-69, αλλά η Βαλένθια και πάλι ξέφυγε με +9 (79-70) στα 6'55'' για το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ελληνική ομάδα ήταν κακή στην επίθεση και ευάλωτη στην άμυνα και η Βαλένθια έφτασε στο +12 (82-70) στο 35΄ και δύο λεπτά αργότερα η διαφορά πήγε στους 13 (91-78).

Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε πηγαίνοντας στο +15 (95-80) στο 38΄ και όλα είχαν κριθεί το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 95-83.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 2-5, ενώ η Βαλένθια έχει 5-2. Οι πράσινοι την Πέμπτη (19/11, 22:00) θα πάνε στη Βιτόρια για να αγωνιστούν κόντρα στη Μπασκόνια.

Ακολουθήστε τη σελίδα των αθλητικών του sputniknews στο Facebook για να διαβάζετε ανάλογες ειδήσεις, συνεντεύξεις, προσωπογραφίες, όλη την ειδησεογραφία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να βλέπετε ενδιαφέροντα βίντεο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Πρέπελιτς 18 (6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11, Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 , Σαν Εμετέριο 11, Γουίλιαμς 14 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 15 (4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (3 ασίστ), Γουάιτ 9 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).