07:18 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Η ΑΕΚ φιλοξένησε την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και ήθελε μόνο τη νίκη, αλλά αποχαιρέτησε τη διοργάνωση χάνοντας με 4-2.

Η βαριά ήττα της ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική από τη Ζόρια με 3-0 στο ΟΑΚΑ, είχε λιγοστέψει τις ελπίδες της για πρόκριση και η Μπράγκα έβαλε ταφόπλακα στην πρόκριση της ΑΕΚ στους 32 του Europa League.

Η Ένωση ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στους Πορτογάλους αλλά από το δεκάλεπτο έδειξε τι θα συμβεί στη βραδιά. Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά

Η Μπράγκα κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τορμένα να κάνει την προβολή από κοντά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γκαλένο έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Εσγκάιο σκόραρε σε κενή εστία.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ πήρε γήπεδο και πίεσε για να μειώσει το σκορ και στο 19΄ έφτασε μια ανάσα από το γκολ αφού ο Ολιβέιρα σε κενή εστία σημάδεψε άουτ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Λιβάγια έπειτα από κόρνερ, έδωσε με δυσκολία ο πορτιέρο Ματέους.

Η ελληνική ομάδα μπήκε ξανά στο ματς στο 31΄, όταν ο Νέλσον Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος των κεντρικών αμυντικών της Μπράγκα και πέρασε και τον Ματέους για να γράψει το 1-2.

Τέσσερις τελικές, τρία γκολ η Μπράγκα

Η Μπράγκα απείλησε δύο φορές, στο 32' με τον Όρτα και στο 39', πριν ο Όρτα έπειτα από προσπάθεια του Γκαλένο στο 45΄πλασάρει και σκοράρει με τον Τσιντώτα να βρίσκει τη μπάλα με το δεξί χέρι, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-3. Με τέσσερις τελικές εντός εστίας, η Μπράγκα πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 51' δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία με τον Ολιβέιρα να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι των Πορτογάλων.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις συνεχόμενες αλλαγές και άργησε να γίνει κάτι το αξιοσημείωτο και αυτό ήταν από στημένη φάση. Στο 77', την κεφαλιά του Νεντελτσιάρου, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Μπράγκα.

Ο Άντερσον Εσίτι στο Ομόνοια - ΠΑΟΚ
© Φωτογραφία : INTIME Sports/Papanikos Giannis

Πίεσε ένα λεπτό και πέτυχε 4ο γκολ

Στο 82', ο Τσιντώτας έδιωξε σωτήρια το σουτ του Ρικάρντο Όρτα, αλλά ένα λεπτό μετά ο Γκαλένο με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 1-4.

Στο 89' η Ένωση μείωσε με το πρώτο γκολ του Βασιλαντωνόπουλου με την φανέλα της ΑΕΚ, με την μπάλα να κοντράρει κάπου και να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα. Η ΑΕΚ, πλέον, αποκλείστηκε και μαθηματικά από το Europa League.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώντας, Μπακάκης (46΄Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (74' Λιβάι Γκαρσία), Λιβάγια, Αλμπάνης (60' Τάνκοβιτς), Ολιβέιρα (60' Ανσαριφάρντ).

Μπράγκα: Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα (46΄Κάρμο), Τορμένα, Σεκέιρα, Αλ Μουσράτι (57'  Φρανσέρζιο), Κάστρο (78' Νοβάις), Μεδέιρος, Γκαλένο, Παουλίνιο (71' Γκιλιέρμε), Όρτα (57' Μεδέιρος).

​Ακολουθήστε τη σελίδα των αθλητικών του sputniknews στο Facebook για να διαβάζετε ανάλογες ειδήσεις, συνεντεύξεις, προσωπογραφίες, όλη την ειδησεογραφία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να βλέπετε ενδιαφέροντα βίντεο.