08:36 09 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο νίκησε τον Αστέρα στην Τούμπα με 3-1 για την 19η αγωνιστική της Super League. Σφιντέρσκι, Πέλκας και Λάμπρου οι σκόρερ.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει περιθώρια για απώλειες βαθμών, όσο ο Ολυμπιακός οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και μπήκε στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης παρά τις πολλές του απουσίες (Κρέσπο, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί και Γιαννούλης) από το πρώτο λεπτό στην επίθεση.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο «δικέφαλος» έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Λημνιό, όταν ο νεαρός εξτρέμ του ΠΑΟΚ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στην εστία, ούτε και στην επαναφορά ο Σφιντέρσκι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαουρίσιο έπειτα από κόρνερ και λάθος έξοδο του πορτιέρο, βρέθηκε σε κενό τέρμα και έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από το μισό τέρμα.

Έλυσε το γόρδιο δεσμό ο Σφιντέρσκι

Οι Αρκάδες μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να ανεβαίνουν στο γήπεδο και απείλησαν στο 14΄ με τον Λουίς Φερνάντεθ να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ζίβκοβιτς αφού κάπου κόντραρε. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε τη κεφαλιά του Κώτσιρα, αλλά στο 29΄ο ΠΑΟΚ έλυσε το γόρδιο δεσμό με ωραία κομπίνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει φάουλ λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή και ο Λημνιός πάτησε την μπάλα για τον Βιεϊρίνια και αυτός αφού έκανε μερικά μέτρα προσπάθησε να κάνει την κάθετη, ο Σίτο έκανε την παρέμβαση και ο Κάρολ Σφιντέρσκι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον γκολκίπερ Παπαδόπουλο και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για 10η φορά φέτος στη Super League 1.

Μέχρι την ανάπαυλα υπήρχαν πολλά νεύρα και μόλις μια φάση με ένα διαγώνιο σουτ του Μπόρχα που πέρασε άουτ.

Γκολ από σπόντα και αλλαγή ο Πέλκας​

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς να υπάρχει ρυθμός με τον ΠΑΟΚ να χάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 56', όταν ο Πέλκας από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε τα... πουλιά!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πέλκας σκόραρε οταν η μπάλα βρέθηκε από σπόντα στα πόδια του, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει νωρίς το σημαιάκι, όμως, με τη χρήση VAR ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε σέντρα για το ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0.

Με δέκα παίκτες ο Αστέρας​ και 3-0 με τον Λάμπρου

Στο 64' τελείωσαν οι όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων, αφού ο Σουάρεθ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ανατρέποντας τον Σφιντέρσκι λίγο πριν μπρι στην περιοχή και βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα του. Στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόουγκλας Κόστα ο Παπαδόπουλος έκανε θεαματική επέμβαση.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα χωρίς να βάλει το πόδι στο γκάζι πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 79', όταν  ο Μίσιτς βρέθηκε στην περιοχή και έδωσε παράλληλη μπαλιά στον επερχόμενο Λάμπρου που σε κενή εστία δεν αστόχησε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε με τον Μάρκο Φερνάντεθ να νικάει από κοντά τον Ζίβκοβιτς για το τελικό ΠΑΟΚ - Αστέρας 3-1.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο (80' Εσίτι), Αουγκούστο, Λημνιός, Πέλκας (61' Πέλκας), Μίσιτς, Σφιντέρσκι (69 Άκπομ)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο (60' Ριέρα), Μπόρχα Φερνάντεθ (77΄Μπελόκ), Βαλιέντε, Μάρκο Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (69΄ Πασαλίδης), Χαουρέγκι.