14:35 03 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ ήθελε μόνο νίκη στη Λαμία για την 20η αγωνιστική της Super League για να συνεχίσει πίσω από τον Ολυμπιακό και την πήρε επικρατώντας με 1-0 από στημένη φάση.

Ο δικέφαλος έχοντας περίπου 400 φίλους του στη Φθιώτιδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε ο Ολυμπιακός που είχε επικρατήσει στην Κρήτη επί του ΟΦΗ να μην ξεφύγει στη βαθμολογία.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την πρώτη του φάση στην αναμέτρηση στο 10ο λεπτό με τον Γιαννούλη να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Αντελίνα Βιεϊρίνια, αλλά ο αρχηγός της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν σούταρε καλά και ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λέο Μάτος απείλησε με το σουτ του να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Άκπομ από κοντά δεν σημάδεψε σωστά.

Γκολ από στημένο και κόλλημα του VAR

Ο πρωταθλητής και Κυπελλούχος Ελλάδας έλυσε το γόρδιο δεσμό της Λαμίας στο 33' με στημένη φάση. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Μάτος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1-0. Όμως, η σέντρα καθυστέρησε να γίνει επειδή το μηχάνημα του VAR κόλλησε και οι παίκτες της Λαμίας γέλασαν όταν ο ρέφερι μέτρησε το γκολ χωρίς να έχει δει τη φάση από το βίντεο.

Η ΕΡΤ, πάντως, που έκανε τη μετάδοση είπε πως ο 4ος διαιτητής μετέφερε στον πάγκο της Λαμίας πως είδανε κανονικά την φάση από το βανάκι του Video Assistant Referee.

Δεν παίζει καλά, αλλά νικάει

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κράτησε εύκολα το προβάδισμα του χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τη Λαμία και δημιούργησε φάσεις για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Στο 66', το μακρινό σουτ από τον Μαουρίσιο δεν αιφνιδίασε τον Θεοδωρόπουλο και έξι λεπτά αργότερα ο Λημνιός έκανε το γύρισμα, ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βαρέλα δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον δικέφαλο να παίρνει μια επαγγελματική νίκη χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο.

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα (74΄Βασιλόγιαννης), Δημούτσος, Βύντρα, Σκόνδρας (85' Σασί), Ρόμανιτς, Καραμάνος (69' Μπιανκόνι), Μπεχαράνο.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης (69΄Κρέσπο), Ίγκνασον, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια ( (85' Αουγκούστο), Μίσιτς και Ακπομ (63' Σφιντέρσκι).

21η αγωνιστική Super League 1: Σλοβένος διαιτητής στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός στους «8» του Κυπέλλου: Όλα τα ζευγάρια των προημιτελικών

Ιβάν Σαββίδης: Επενδύστε και μην κλαίτε