13:26 02 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τη Ξάνθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 22η αγωνιστική και επιβλήθηκε με 3-1 επιστρέφοντας έστω και προσωρινά στην κορυφή της Super League 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα στον Πειραιά σε ένα συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα επειδή το άλλο Σάββατο συμπληρώνονται 39 χρόνια (8/2/1981) από τη τραγωδία της Θύρας 7, όπου 21 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στα σκαλιά του παλιού γηπέδου μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ (6-0). Πριν τη σέντρα συγγενείς των θυμάτων άφησαν φαναράκια και λουλούδια μπροστά από τη Θύρα 7 και το «Αδέρφια ζείτε, εσείς μας οδηγείτε» δονούσε την ατμόσφαιρα.

Με Ελ Αραμπί και Σουντανί

Στα αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Σουντανί. Ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα και έστρωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σουντανί, ο οποίος δεν αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ματιέ Βαλμπουενά με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Σουντανί σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και κατάφερε δυο λεπτά πριν τη λήξη του να πάρει σαφές προβάδισμα. Ο Ελ Αραμπί μετά την 6η του ασίστ, σημείωσε και το 15ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά με προβολή με τη κνήμη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άμπαντ για το 2-0.

Μείωσε με πέναλτι η Ξάνθη

Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» το τρίποντο νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, όταν ο Φασίδης προσπάθησε να γλιτώσει ένα σίγουρο γκολ πριν τη στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Μασούρας και το έκανε μόνος του γράφοντας το 3-0.

Η Ξάνθη σε μια ανύποπτη φάση έβγαινε με τον Στούρτζεον τετ α τετ, αλλά ο Σεμέδο τον ανέτρεψε εντός περιοχής σύμφωνα με τον διαιτητή Καραντώνη και στο 71' ο Κάστρο το εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Μασούρας (60' Λοβέρα), Σουντανί, Βαλμπουενά (72' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (83' Χασάν).

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Κασάδο (66΄Στούρτζεον), Καρασαλίδης, Λισγάρας, Φασίδης, Σόσα, Κοβάσεβιτς (57' Μουλέν), Θυμιάνης, Τεσεϊρα, Μπαριέντος (81΄Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο.

Στο Μεγάρο Μαξίμου ο Ντέμης Νικολαΐδης για το ελληνικό ποδόσφαιρο

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Ομολόγησαν την επίθεση κατά αστυνομικών στο ΟΑΚΑ και τον εμπρησμό περιπολικού

Ολυμπιακός: Στα «ερυθρόλευκα» επίσημα οι Καφού και Μορ