12:44 06 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Ο Ολυμπιακός πήγε με αλλαγές στη Λαμία για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και έφυγε με το 0-0 με τις δύο ομάδες να τα λένε στη ρεβάνς για την πρόκριση.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έχοντας πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του σε σχέση με το παιχνίδι του πρωταθλήματος απέναντι στην Ξάνθη θέλησε να πάρει σκορ πρόκρισης από το πρώτο ματς των δύο ομάδων στην φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων.

Με μοιραίο τον Χασάν

Με σχεδόν τη... δεύτερη ομάδα έπαιξε και η γηπεδούχος με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ καλύτερος στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο 26΄, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με μπαλιά πίσω από το κέντρο βρήκε τον Αχμέντ Χασάν μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι ερυθρόλευκοι δώδεκα λεπτά αργότερα είδαν τον Θεοδωρόπουλο να κάνει μια φοβερή επέμβαση σε σουτ του Ραντζέλοβιτς διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς τέρματα.

Δυνατά στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 49' ο Καμαρά έπιασε μια «φωτοβολίδα» έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διώχνει με δυσκολία και στην επαναφορά ο Ραντζέλοβιτς βρήκε τα εξωτερικά δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σισέ από το ένα μέτρο έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και ενώ περίμενε τη μπάλα ο ανενόχλητος Βασίλης Τοροσίδης.

Ο Ολυμπιακός πίεσε για να σκοράρει κυρίως από μακριά και η Λαμία δεν είχε ούτε τελική στο ματς και στο 76ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, αλλά με χρήση του VAR δόθηκε οφσάιντ.  Στο 89΄ο Σισέ πήγε τη κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 90΄με τον Έμρε Μορ να κάνει την πρώτη του συμμετοχή με τα ερυθρόλευκα και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του «Γ. Καραϊσκάκης» για μια θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο (90' Βλαχομήτρος), Σασί (69΄Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα, Σάλιακας, Τιρόνε (73' Νιάς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Καφού, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (55' Μορ), Λοβέρα (84' λ. τρ. Μασούρας), Φορτούνης, Χασάν (82' Σουντανί).

Κύπελλο Ελλάδας: Με το πανό των θυμάτων της Θύρας 7 οι οπαδοί του Ολυμπιακού στη Λαμία - Βίντεο

Σεμέδο: Γύρισα σελίδα, γι' αυτό επέλεξα τον Ολυμπιακό