23:14 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Η ΑΕΚ πήγε στο Αγρίνιο για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε προβάδισμα με το 1-1 απέναντι στον Παναιτωλικό, αλλά η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας παίρνοντας εκτός έδρας ισοπαλία από τον Παναιτωλικό με 1-1, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Οι Αγρινιώτες του Μάκη Χάβου ξεκίνησαν με τριάδα στην άμυνα και τα πήγαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει παρά κυρίως με στατικές φάσεις. Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν από τους γηπεδούχους μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μουνιέ να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε πολύ εύκολα.

Γκολ με στατική φάση

Μέχρι το πρώτο μισάωρο, η ΑΕΚ κυκλοφορούσε την μπάλα καλά, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Φερνάντεθ κάτι που κατάφερε δύο λεπτά αργότερα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ στο πίσω δοκάρι, ο Λιβάγια πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σβάρνας με νέα γυριστή νίκησε τον τερματοφύλακας του Παναιτωλικού για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και στο 36' ο Κέβιν με σουτ στην κίνηση απείλησε τον Τσιντώτα, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ και δυο λεπτά μετά ο Ντάλσιο με μακρινό σουτ έκανε τον πορτιέρο της ΑΕΚ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Λάθος του Τσιγκρίνσκι και ισοφάριση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ρυθμό, αφού υπήρχαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα. Όμως, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Τσιγκρίνσκι έδωσε λάθος πάσα στον Ρόσα και αυτός έβγαλε την κάθετη στον Ντάουντα, ο οποίος με σουτ στη κίνηση κεραυνοβόλησε τον Τσιντώτα και ισοφάρισε σε 1-1.

Η πρώτη φάση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 77΄ με τον Λιβάγια να σουτάρει, αλλά η μπάλα κόντραρε κάπου και πέρασε κόρνερ. Στο 84' ο Σιμάνσκι έχασε τεράστια ευκαιρία για το «διπλό», αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Παναιτωλικού. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.

Στα αρνητικά για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα είναι πως ο Χρήστος Αλμπάνης υπέστη κάκωση στο δεξί γόνατο και την Πέμπτη θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Κέβιν, Τζανακάκης (76’ Τσιγγάρας), Μαλής, Μαρσιάλ, Σιέστεντ, Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80’ Ταχάρ), Μουνιέ (63’ Άλβαρες), Ντάουντα.

AEK (Μάσιμο Καρέα): Τσιντώτας, Χουλτ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (65’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (23’ Αραούχο), Λιβάγια (86’ Χριστόπουλος).

Κύπελλο Ελλάδας: Σέντρα για τα ματς των προημιτελικών

ΑΕΚ: Έστειλε δανεικό τον Σιμάο

Αραούχο: Επέστρεψα σπίτι μου, στην ΑΕΚ