01:07 05 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Η ΑΕΚ φιλοξενεί ως τυπικά γηπεδούχος τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Super League 1 με τις δύο ομάδες να τους χωρίζουν μόλις τέσσερις βαθμοί.

Η Ένωση είναι για εφτά παιχνίδια αήττητη για όλες τις διοργανώσεις και συγκεκριμένα μετά την ήττα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έχει κερδίσει κανένα ντέρμπι (με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ) και φέτος και πέρσι. Τελευταίο ντέρμπι που νίκησε η ΑΕΚ ήταν την 1η Απριλίου του 2018 με 3-0 τον Παναθηναϊκό, τη σεζόν που κατέκτησε και το πρωτάθλημα.

Ο Μάσιμο Καρέρα στο 13ο παιχνίδι του στην «κιτρινόμαυρη» τεχνική ηγεσία δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Σιμόες και στους Ολιβέιρα, Παουλίνιο, ενώ στην αποστολή βρίσκονται οι Μπάρκας, Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Χουλτ, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Αλμπάνης, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Σαμπανάτζοβιτς, Λιβάια, Αραούχο, Χριστόπουλος.

Από την άλλη πλευρά, ο ανεβασμένος Παναθηναϊκός μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες χωρίς μάλιστα να έχει δεχτεί γκολ και έχει ηττηθεί μόνο σε ένα από τα 14 τελευταία παιχνίδια, αυτό με τον Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Δώνης έχει τιμωρημένο τον Ινσούα, τον ανέτοιμο Αγιούμπ και τον Κολοβό, ενώ έχει διαθέσιμους τους: Διούδης, Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Δώνης, Μακέντα, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Μπεκ, Μπουζούκης, Περέα, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Νάγκι, Νούνες, Πούγγουρας, Καμπετσής.

Θύρα 7: Φίλαθλος που επέζησε από την τραγωδία μιλά στο Sputnik - «Είχα πάνω μου νεκρό» - Βίντεο

Γιώργος Δώνης: Κόκκινη στον Πέλκα και ανύπαρκτο το πέναλτι

ΑΕΚ: Θα αργήσει να ξαναπαίξει με κόσμο στο ΟΑΚΑ

Ο Γιάννης Αλαφούζος κατέθεσε στη «δίκη των 28»: Τι είπε για Ολυμπιακό και Κόκκαλη

• 21:25

Ένα λεπτό ακόμα και για τις καθυστερήσεις με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει φάουλ στη μεσαία γραμμή

• 21:23

Τελευταίο ντέρμπι που νίκησε η ΑΕΚ ήταν την 1η Απριλίου του 2018 με 3-0 τον Παναθηναϊκό, τη σεζόν που κατέκτησε και το πρωτάθλημα.

• 21:22

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

• 21:19

Ένα λεπτό ακόμα για τα 90

• 21:19

87' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον

• 21:14

82' Κοντά στο 2-0 η ΑΕΚ

• 21:12

Μόνο μια τελική στο δεύτερο ημίχρονο

• 21:09

78' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες

• 21:08

Ο Σένκεφελντ έφτασε τις 7 κίτρινες κάρτες και θα χάσει τα ματς με Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης

• 21:08

76' Παίρνει τη θέση του Αραούχο

• 21:00

69' Χρήση του VAR για πέναλτι στον Παναθηναϊκό

• 20:57

67' Εκτός ο Βέρντε, εντός ο Αλμπάνης

• 20:54

65' Εκτός ο Χατζηγιοβάνης, εντός ο Ναγκί

• 20:51

60' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει στα εξωτερικά δίχτυα

• 20:50

Δηλαδή ο πρώτος σκόρερ και ο πρώτος σε ασίστ του τριφυλλιού

• 20:50

59' Εκτός ο Καμπετσής, εντός ο Μακέντα

• 20:49

58' Εκτός ο Μπουζούκης, εντός ο Ζαχίντ

• 20:46

Ετοιμάζονται να μπουν στον αγώνα οι Μακέντα και Ζαχίντ

• 20:45

Έδιωξαν οι αμυντικοί

• 20:43

53' Κόρνερ για την ΑΕΚ

• 20:42

51' Επειτα από ώρα έδιωξαν οι αμυντικοί

• 20:40

50' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για την ΑΕΚ

• 20:11

39' Κόρνερ για την ΑΕΚ

• 20:04

31' Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή, αλλά δεν μπορεί να φτιάξει ευκαιρία

• 20:03

Δείτε τι έκανε ο ΠΑΟΚ πριν από λίγο

Ο Λέο Μάτος στον αγώνα ΠΑΟΚ - ΟΦΗ

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0: Στεγνό καθάρισμα στο δεύτερο μέρος - Βίντεο

Ο κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο Δικέφαλος «καθάρισε» τους ομιλίτες με δύο γκολ του Τσούμπα Άκπομ και άλλα δύο από τους Λάζαρο Λάμπρου και Ντούγκλας Αουγκούστο
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 20:00

Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα

• 19:57

25' Η ΑΕΚ αφήνει χώρο στον Παναθηναϊκό

• 19:57

Το άλλο ήταν από τον Ελ Αραμπί

• 19:56

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ που δέχεται ο Παναθηναϊκός μέσα στο 2020

• 19:52

Ο Λόπες σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μπεκ και υψώθηκε, αλλά ο Διούδης έδιωξε με δυσκολία

• 19:52

20΄Με το ένα χέρι διώχνει ο Διούδης

• 19:51

Στα 13 παιχνίδια του Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της έχει μόλις μια ήττα, από τον ΠΑΟΚ

• 19:43

Ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνταλος στην κίνηση δεν κατάφερε να βρει εστία

• 19:43

11΄Νέα μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ

• 19:41

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0

• 19:41

Ο Αργεντινό επιθετικός με ωραίο αριστερό γυριστό σουτ εκτέλεσε ιδανικά τον Διούδη