04:15 03 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός με αγωνία μέχρι το τέλος πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου επικρατώντας της Λαμίας με 3-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης» κάνοντας την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τη Λαμία στο Φάληρο για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και ήθελε την πρόκριση μετά το 0-0 στο ΔΑΚ Λαμίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 0-1 με γκολ του Αντέτζο και στην επανάληψη ο Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε πιο επιθετικά και ισοφάρισε με τον Χασάν στο 60' και ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Στη συνέχεια μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σισέ που πέτυχε δύο γκολ (72', 77') από ασίστ του Βαλμπουενά και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού έκανε πέναλτι στο 89' και διαμορφώθηκε το τελικό 3-2 από τον Βιγιάλμπα και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ολυμπιακός - Λαμία 3-2: Ανατροπή και πρόκριση

Ολυμπιακός: Με 19 παίκτες στο Europa League